Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Jak ułatwić sobie życie z soczewkami?

30 stycznia, 2019

Soczewki kontaktowe pozwalają użytkownikom zapomnieć o wadzie wzroku. Są komfortowe, niewidoczne na oku, a do tego gwarantują wygodę w każdej sytuacji. Życie z kontaktami stało się łatwiejsze, jednak soczewki dłuższego trybu wymiany wymagają od nas odpowiedniej pielęgnacji. Przedstawiamy wskazówki, które ułatwią Ci życie z soczewkami.

Użyj pęsety i wyjmij nową soczewkę z blistra

Zdarza się, że podczas wyjmowania nowej soczewki z niewielkiego blistra uszkodzimy jej krawędź. Taka soczewka nie może być dłużej stosowana. Zaoszczędź sobie frustracji i stresu związanego z wyciąganiem nowej soczewki – użyj w tym celu specjalnej pęsety do soczewek. Jest niewielka, wykonana z miękkich materiałów, dzięki czemu nie uszkodzi naszej soczewki.

Soczewkę na noc i dzień przemyj raz dziennie płynem

Soczewki na noc i dzień stosujemy nieprzerwanie przez np. 30 dni, w zależności od modelu. Jednak każdego dnia jesteśmy otoczeni różnymi zanieczyszczeniami, zdarza się, że przetrzemy oko brudnymi rękami lub dostarczymy na soczewkę drobinek kosmetyków np. do makijażu. Soczewki na noc i dzień nie wymagają przechowywania w płynie przez wiele godzin, jednak polecamy raz dziennie przemyć je w płynie dezynfekującym. Zagwarantuje to odpowiednią czystość soczewek, a zarazem bezpieczeństwo naszym oczom.

Wymieniaj pojemnik na soczewki raz w miesiącu

Pojemnik do przechowywania soczewek jest bardzo ważnym miejscem. Dbaj o to, by zawsze był czysty, umyty płynem do soczewek oraz wysuszony. Równie istotna jest jego regularna wymiana. Najlepiej wymieniaj pojemnik co miesiąc. Dobrym przyzwyczajeniem jest wymiana pojemnika w momencie otwierania nowego płynu. Pamiętaj, że tylko w czystym pojemniku Twoje soczewki zostaną odpowiednio wyczyszczone.

Załóż soczewki przed wykonaniem makijażu, zdejmij je, aby wykonać demakijaż

Bardzo ważna jest odpowiednia kolejność wykonywania makijażu oraz zakładania soczewek. W pierwszej kolejności załóż soczewki, a następnie wykonaj makijaż oczu. Dlaczego? Przede wszystkim zapewnisz sobie dobrą widoczność, a także zakładając soczewkę nie wprowadzisz do oka drobinek makijażu, które nie tylko sprawią dyskomfort, ale także mogą nieco uszkodzić nasze kontakty. W przypadku demakijażu postępuj zgodnie z zasadą: najpierw soczewki, następnie demakijaż. Prawidłowe zmycie makijażu wymaga potarcia powieki, doskonale wiemy, że podczas gdy mamy założone soczewki nie powinniśmy przecierać oczu. Dodatkowo płyn do demakijażu może negatywnie wpływać na kondycję soczewki, a nawet trwale ją uszkodzić. Stosuj wyłącznie płyny przeznaczone dla noszących soczewki i pamiętaj, że takie kosmetyki są delikatniejsze dla Twoich oczu, jednak nie są odpowiednie dla soczewek.

Zaczynaj zakładanie zawsze od tego samego oka

Aby ułatwić sobie życie z soczewkami, zaczynaj zakładanie zawsze od tego samego oka. Jest to szczególnie istotne dla osób, które mają różne moce soczewek na obu oczach. W tym celu codziennie zwracaj uwagę, aby przechowywać soczewki w odpowiedniej komorze pojemnika. Soczewkę z prawego oka w części z literą R, a soczewkę z lewego oka w części oznaczonej literą L.

 

Joanna
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter