Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Zespół suchego oka

7 marca, 2019

Zespół suchego oka (ZSO) należy do często występujących chorób oczu. Badania wykazują, że dotyczy on 11-17% dorosłych osób. Na czym polega ZSO? Są to zaburzenia filmu łzowego, spowodowane małą ilością łez lub ich nieprawidłowym składem. Doprowadza to do wysychania rogówki i spojówki. W rezultacie oko cierpi z powodu niewystarczającego nawilżenia.

Za nawilżenie oka odpowiadają łzy. Ich kolejną funkcją jest oczyszczanie gałki ocznej z bakterii i kurzu, co jest niezbędne w zachowaniu ostrości widzenia.

Dolegliwości

Objawy ZSO są łatwo rozpoznawalne. Do typowych dolegliwości należy podrażnienie oczu oraz uczucie suchości i „piasku pod powiekami”. Wpływa to na kolejne nieprzyjemności, czyli silne odczucie zmęczenia, a co za tym idzie – ciężkich powiek.

Zespół suchego oka – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn występowania ZSO. Są to:

 • zmiany hormonalne u kobiet po menopauzie;
 • choroby ogólnoustrojowe, takie jak: cukrzyca, schorzenia tarczycy i reumatyczne, nowotwory złośliwe, kolagenozy, trądzik różowaty;
 • schorzenia dermatologiczne, np. pemfigoid;
 • choroby neurologiczne, np. choroba Parkinsona;
 • blizny spojówkowe powstałe np. po zapaleniach, oparzeniach chemicznych lub termicznych;
 • hormonalna antykoncepcja;
 • zanieczyszczenie powietrza;
 • klimatyzacja;
 • palenie papierosów;
 • pływanie w chlorowanej wodzie;
 • długotrwała praca przy komputerze i mała częstotliwość mrugnięć;

Objawy zespołu suchego oka mogą również występować po laserowych zabiegach refrakcyjnych rogówki (tzw. laserowa korekcja wad wzroku), lub przy stosowaniu różnych leków (np. przeciwhistaminowych, przeciwarytmicznych, przeciwmigrenowych, przeciwdepresyjnych).

Moje oko jest suche – co robić?

W przypadku występowania powyższych objawów konieczna jest wizyta u okulisty. Specjalista wykona dwa testy: Test Schirmera, który pozwoli ocenić, ile łez produkuje oko w ciągu 5 minut, oraz test jakości łez. Najlepiej jest jednak zareagować wcześniej – zanim choroba nas dopadnie. Przy szybkiej reakcji jesteśmy w stanie uchronić swoje oczy przed ZSO.

Jeśli pracujesz przed monitorem komputera należysz do jednej z najbardziej zagrożonych ZSO grup. W takiej sytuacji pomocne będzie wymuszanie mrugania w celu nawilżenia oka. Wystarczy zrobić to raz na jakiś czas. Warto też zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach, zainwestować w nawilżacz powietrza, czy ograniczyć korzystanie z klimatyzacji. Jeśli to nie pomoże warto pomyśleć o kroplach do oczu, czyli tzw. sztucznych łzach. W ofercie sklepu Szkla.com znajdziesz buteleczki o różnej pojemności i cenie. Nie ma ograniczenia, co do ich stosowania. Oczy można zakraplać nawet kilka razy w ciągu dnia.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter