Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Właściwości soczewek kontaktowych

21 lutego, 2018
Właściwości soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe są świetną korekcją wzroku: ułatwiają nam codzienność oraz dbają o bezpieczeństwo naszych oczu. Okulista przepisał Ci konkretny model soczewek i zastanawiasz się dlaczego? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat właściwości soczewek. Czym różnią się twarde i miękkie soczewki? Co oznacza symbol Dk/t i na co wpływa poziom uwodnienia soczewek?

Miękkie soczewki kontaktowe

Posiadają dużą ilość wody, dzięki której zachowują swoją miękkość. Wykonane z materiałów hydrożelowych, bądź silikonowo-hydrożelowych, zawartość silikonu zwiększa przepuszczalność tlenu, dzięki czemu soczewki mogą być stosowane nawet przez całą dobę. Miękkie soczewki kontaktowe są niezwykle wygodne i niemal nieodczuwalne dla oka. Dzięki delikatnej formule dopasowują się do oka. Cechują się także krótkim terminem użytkowania. (Warianty długoterminowe: kwartalne, roczne, posiadają zdecydowanie mniejszą ilość wody). Miękkie soczewki gwarantują odpowiednie nawilżenie oka – w przypadku jednodniowych, bez konieczności dodatkowego zakrapiania oczu.

Twarde soczewki kontaktowe

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że ten rodzaj soczewek można stosować długoterminowo. Wymagają regularnej pielęgnacji. Twarde soczewki wykonane są ze szkła organicznego Polimetakrylanu metylu (PMMA), który cechuje się wysoką przepuszczalnością tlenu (oznaczaną symbolem Dk/t). Soczewki są sztywne i przyzwyczajenie oka może potrwać do kilku dni. Doskonale sprawdzają się w przypadku korekcji trwałych wad wzroku, takich jak astygmatyzm, stożek rogówki, czy zespół suchego oka.

H2O

Procentowa zawartość wody w soczewkach zawsze podana jest na opakowaniu. Nasycenie wodą możemy podzielić na trzy kategorie: niskie do 40%, średnie 50-60% oraz wysokie powyżej 60%. Soczewki o wysokiej zawartości wody polecane są osobom przebywającym dużo w suchych pomieszczeniach. Im wyższe nawodnienie, tym soczewki są bardziej miękkie.

Dk/t

Dk oznacza tlenoprzepuszczalność, t grubość danej soczewki. Parametr Dk/t informuje o tym, jaki procent tlenu zostanie przepuszczony przez materiał soczewki do naszego oka. Tlenoprzepuszczalność zależy od grubości soczewki i jej stopnia uwodnienia. Zarówno soczewki miękkie jak i twarde są tlenoprzepuszczalne. 

 

Joanna
  Powiązane wpisy
  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Smartfony, tablety, laptopy czy telewizory – wszystko to jest wielkim…

  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Soczewki przyszłości

  Soczewki przyszłości

  Kończy się rok 2019, wchodzimy w kolejną dekadę XXI wieku,…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter