Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Wady wzroku a wykonywany zawód

9 maja, 2019

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)  ponad 250 mln ludzi na świecie cierpi z powodu istotnego zaburzenia widzenia. Warto podkreślić, że wady wzroku często stanowią przeszkodę do wykonywania niektórych zawodów. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że przy dużej krótkowzroczności nie powinno się dźwigać ciężarów. Dalekowzroczność połączona z astygmatyzmem wyklucza natomiast wykonywanie prac precyzyjnych.

Krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm

Do najczęściej występujących wad wzroku należą: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Krótkowzroczność powyżej – 8 D jest przeciwwskazaniem do wykonywania zawodów związanych z dużym wysiłkiem fizycznym. Podnoszenie ciężarów zwiększa bowiem ryzyko odwarstwienia i odklejenia siatkówki, co w konsekwencji może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Dla osób cierpiących na tę dolegliwość dużym utrudnieniem będzie również zawód związany z precyzyjnym rozróżnianiem szczegółów. Najlepszy wybór dla krótkowidza stanowi więc praca umysłowa. Z dokładnym rozróżnianiem szczegółów będzie miał także problem dalekowidz – szczególnie jeśli skarży się również na astygmatyzm. Ten ostatni dotyka niestety ogromną część społeczeństwa. Astygmatyzm sprawia problemy w sytuacji wyboru pracy na wysokości, przy obsłudze maszyn w ruchu i w sytuacji konieczności prawidłowej oceny odległości. Więcej o tej chorobie dowiesz się z artykułu dostępnego na blogu Szkla.com „Czym jest astygmatyzm?”

Inne wady wzroku utrudniające pracę w zawodzie:
 • jednooczność lub niedowidzenie na jedno oko zaburza widzenie przestrzenne i w związku z tym wyklucza wykonywanie zawodów, takich jak kierowca, pilot, czy motorniczy;
 • zaburzenie widzenia barw eliminuje możliwość pracy, która wymaga dobrego różnicowania barw. Osoby, które cierpią np. na daltonizm, protanopię, deuteranopię, tritanopię,  najpewniej nie odnajdą się wobec tego w zawodzie malarza, grafika, krawca, kucharza, fryzjera, informatyka, elektryka, czy lekarza;
 • osoby cierpiące na zapalenie spojówek nie powinny natomiast narażać się na kontakt z kurzem, dymem, pyłem, parą, czy gazami drażniącymi. Wśród warunków, które im nie sprzyjają należy wymienić także miejsca o zmieniających się temperaturach. Jeśli uskarżasz się na zapalenie spojówek unikaj również obsługi maszyn i urządzeń w ruchu;
 • zawody wymagające precyzji nie powinny znaleźć się na liście poszukiwanych prac osób, których dotknęła choroba zwana zaćmą. Katarakta przeszkadza także w prawidłowym rozróżnianiu kształtów, liter oraz cyfr.
 • jaskra, tak, jak wspomniana wcześniej duża krótkowzroczność wyklucza pracę wymagającą wzmożonego wysiłku fizycznego. Glaukoma jest przeszkodą również w zawodach wykonywanych na dużych wysokościach, w zmiennym oświetleniu, oraz takich które opierają się na dużej precyzji.

Wśród chorób oczu utrudniających wykonywanie niektórych prac znajdują się również: zez, zaburzenia pola widzenia, oczopląs, czy zaburzenia aparatu ochronnego oka. O tym, jakich zawodów nie powinny wykonywać osoby, dotknięte wspomnianymi schorzeniami dowiesz się z artykułu „Kondycja oczu a praca w zawodzie”.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter