Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Test na astygmatyzm – zrób go sam

19 września, 2019

Test na astygmatyzm zajmie Ci nie więcej niż 5 minut – wykonaj go w domu i przekonaj się, czy jesteś jedną z osób dotkniętych problemem niezborności. Jeśli wynik będzie pozytywny, nie martw się – tego rodzaju nieprawidłowość w widzeniu dotyczy wielu z nas i można ją w prosty sposób korygować.

Czym jest astygmatyzm?

O istnieniu astygmatyzmu wiedzieli już nasi odlegli przodkowie. Szkła korygujące niezborność wynaleziono bowiem prawie 180 lat temu, czyli w 1841 roku. Mimo, że nie wiemy, jaki odsetek populacji cierpiał wówczas na astygmatyzm, wiemy za to, że dziś w samej Wielkiej Brytanii schorzenie to dotyczy połowy ludzi noszących okulary korekcyjne. Ze względu na powszechność tego problemu warto odpowiedź na pytanie co jest przyczyną opisywanej wady i z czym się ona wiąże.

Astygmatyzm towarzyszy najczęściej krótkowzroczności lub dalekowzroczności i wiąże się z nieostrym i zamglonym widzeniem. Jego przyczyną jest najczęściej zaburzony kształt rogówki, która zamiast kolistej budowy przyjmuje formę przypominającą piłkę do rugby. Taki wygląd rogówki sprawia, że światło wpadające do oka ulega rozproszeniu, po czym załamuje się w kilku punktach. Inaczej proces ten przebiega w przypadku prawidłowej budowy narządu wzroku – wówczas promienie świetlne załamują się w jednym punkcie, nie powodując nieprawidłowości w widzeniu. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia także w przypadku niesferyczności soczewki, kiedy promienie odbijające się od soczewki – zamiast w jednym – gromadzą się w kilku punktach.

Sprawdź czy masz astygmatyzm

Choć test na astygmatyzm pozwala w jego zdiagnozowaniu, nie może oznaczać rezygnacji z wizyty u okulisty. Pamiętajmy bowiem, że jedynie specjalista jest w stanie w stu procentach orzec, czy problem nas dotyczy czy też nie.

Test na astygmatyzm składa się z kilku kroków, których wykonanie zajmie Ci nie więcej niż 5 minut. W celu przeprowadzenia badania należy zasłonić jedno oko. Jeśli nosisz okulary lub soczewki załóż je.

Test na astygmatyzm

1. Spójrz na obrazek i oddal się od niego na odległość około 1 m.

2. Zasłoń lewe oko i patrz na obrazek przynajmniej przez kilka sekund.

3. Tę samą czynność powtórz w przypadku prawego oka.

Wyniki powyższego testu łatwo przeanalizować. Dla osób, które nie mają astygmatyzmu wszystkie linie będą bowiem wyraźne, równo oddalone od siebie i jednakowo czarne. Astygmatykom natomiast niektóre linie wydadzą się grubsze, jaśniejsze lub umieszczone w różnych odległościach względem siebie.

Korekcja astygmatyzmu

Za najczęściej stosowany sposób korekcji astygmatyzmu nadal uważa się noszenie okularów ze szkłami torycznymi. To jednak nie jedyna możliwość radzenia sobie z niezbornością. Bardzo wygodną i bezpieczną opcją są soczewki kontaktowe toryczne, które w ostatnich latach niezwykle zyskują na popularności.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter