Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Termin wymiany soczewek – jak go pilnować?

9 kwietnia, 2019

Dzień wymiany soczewek to bardzo ważna data, której należy bezwzględnie przestrzegać. Nosząc szkła kontaktowe po terminie możemy sobie poważnie zaszkodzić. Wszystkie modele soczewek przed wypuszczeniem na rynek poddawane są dokładnym badaniom klinicznym i laboratoryjnym. Wyznaczony przez producenta termin wymiany soczewek kontaktowych jest więc uprzednio ustalony przez specjalistów.

Badania laboratoryjne i kliniczne soczewek

Badaniom podlega m.in.: wytrzymałość mechaniczna materiału, szybkość degeneracji powierzchni soczewki, reakcja oka na soczewkę, jakość i ilość łez oraz procedura pielęgnacji oraz zwyczaje pacjentów. Na rynku dostępne są szkła kontaktowe do noszenia w trybie jednodniowym, dwutygodniowym, miesięcznym, kwartalnym, a nawet rocznym. Zaleca się stosowanie soczewek od 6 do 14 godzin na dobę i ściąganie na noc – każde soczewki posiadają indywidualne wytyczne na temat optymalnego czasu użytkowania. W przypadku soczewek jednodniowych po upływie wskazanego czasu należy je wyrzucić i kolejnego dnia założyć nowe. Naukowcy opatentowali także soczewki do noszenia w trybie ciągłym (nie trzeba ich zdejmować na noc).

Skutki noszenia soczewek po terminie

Po terminie ważności soczewki tracą swoje właściwości. W efekcie ich struktura staje się wadliwa, a to wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Jednym z głównych skutków takiego postępowania jest niedotlenienie rogówki, które może doprowadzić do groźnych infekcji. Nie mniej istotne jest obniżenie komfortu użytkowania, któremu może towarzyszyć uczucie suchości oraz zaczerwienienie i podrażnienie oczu.

Należy pamiętać, że od momentu założenia soczewki, zaczynają gromadzić się na niej osady białkowe i lipidowe oraz cząsteczki makijażu i kosmetyków. Przedłużając czas noszenia soczewek narażamy się na rozwój drobnoustrojów. Nawet właściwa pielęgnacja nie przedłuża okresu ważności soczewek.

Sposoby, by zapamiętać termin wymiany soczewek
 • zakładać nowe soczewki zawsze tego samego dnia miesiąca (w przypadku soczewek miesięcznych) lub tygodnia (w przypadku soczewek dwutygodniowych);
 • zapisywać w kalendarzu datę wymiany soczewek;
 • korzystać z przypomnień (w telefonie komórkowym lub innym często używanym urządzeniu mobilnym);
 • po otwarciu nowych soczewek zapisywać na ich opakowaniu datę założenia;
 • przykleić w dobrze widocznym miejscu (najlepiej tam gdzie zakładamy soczewki) karteczkę samoprzylepną, na której zanotujemy termin wymiany szkieł kontaktowych;
Pamiętaj!

Data przydatności soczewek kontaktowych mierzona jest od momentu otwarcia opakowania, w którym się znajdują. Terminu przydatności należy bezwzględnie przestrzegać nawet jeśli nosimy szkła kontaktowe sporadycznie lub zamiennie z okularami i przez długi czas trzymamy w pojemniczku z płynem.

 O negatywnych efektach użytkowania soczewek po terminie przydatności pisaliśmy także w artykule pt.: „Skutki przenoszenia soczewek kontaktowych”.

 

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter