Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Soczewki kontaktowe z filtrem UV

23 kwietnia, 2019

Promienie słoneczne szkodzą nie tylko naszej skórze, lecz również oczom. Ich negatywne działanie obserwujemy przez cały rok. Na szczęście istnieją sposoby obrony przed tym promieniowaniem UV. Skóra odnajdzie pomoc w kremach z filtrem. Oczom pomogą natomiast okulary przeciwsłoneczne, a dodatkową ochronę zapewnią soczewki kontaktowe z filtrem UV.

Wśród skutków nadmiernego nasłonecznienia oczu wymienia się:
 • uszkodzenia plamki żółtej;
 • zaćmę, czyli stopniową utratę przejrzystości soczewki, która może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia;
 • nowotwory oczu i powiek (np. czerniak naczyniówki);
 • skrzydlik, czyli nadmierny rozrost spojówki, lub błony śluzowej, który polega na wrastaniu tkanki włóknisto-naczyniowej w rogówkę;
 • tłuszczyk, czyli zgrubienie spojówki, które przybiera postać cienkiej warstwy pokrywającej białko oka.
Soczewki kontaktowe z filtrem UV

Obecnie wiele producentów oferuje soczewki wzbogacone o nowoczesne filtry UVA i UVB, które blokują prawie 98% promieniowania słonecznego. Tego typu właściwości posiadają np. szkła ACUVUE® OASYS i FitView Monthly . Soczewki z filtrem to świetne rozwiązanie dla osób spędzających dużo czasu w nasłonecznionych miejscach. Szkła kontaktowe tego rodzaju będą więc idealnym sprzymierzeńcem sportowców, żeglarzy, podróżników, kierowców rajdowych, czy osób pracujących na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, że soczewki kontaktowe chronią jedynie rogówkę, natomiast intensywnemu niszczeniu przez promieniowanie UV ulega przede wszystkim białko oka, które nie są w przysłonięte przez soczewkę. Okulary przeciwsłoneczne to konieczność w celu ochrony wzroku przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego. Wzmożona obrona przed słońcem polecana jest wszystkim, a w szczególności osobom cierpiącym na schorzenia siatkówki i zaćmę.

Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne w 100% blokują promieniowanie UVA i UVB, przy czym pierwszy z tych typów odpowiada za naszą skórę a drugi za oczy. Kupuj okulary tylko z zaufanych źródeł, aby mieć pewność najwyższej ochrony przed słońcem. Szkła okularowe z filtrem UV dostępne są w kilku odcieniach, z których każdy posiada inne właściwości ochronne:

 • brązowy i bursztynowy – łagodzi blask, poprawia kontrast, zmniejsza napięcie oka oraz pochłania niebieskie światło poprawiając ostrość widzenia i percepcję głębi ostrości;
 • szary – daje naturalny kontrast i najmniej przekłamuje odbiór barw;
 • zielony – poprawia kontrast przy słabym świetle oraz zmniejsza napięcie oka przy świetle intensywnym;
 • żółty – poprawia percepcję i kontrast w słabym świetle oraz rozjaśnia obraz po zmierzchu i podczas deszczu;
 • różowy – filtruje fale niebieskie poprawiając kontrast, ale zniekształca ostrość widzenia i podbija naturalne kolory.

Osobom z wadami wzroku oprócz soczewek kontaktowych z filtrem UV dedykowane są okulary korekcyjne zwane Clip-on. Posiadają one specjalną nakładkę przeciwsłoneczną, której skuteczność jest równa okularom słonecznym. Wybór oprawek Clip-on jest spory – producenci stworzyli wiele kształtów każdego typu, od owalnych, przez prostokątne, Wayfarer, kocie oczy i okrągłe, po aviatory.

Więcej informacji na temat oddziaływania słońca na nasze oczy znajdziesz w artykule: „Dlaczego promieniowanie UV jest szkodliwe dla naszych oczu”.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter