Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Soczewki w podróży

17 lipca, 2018
Soczewki w podróży

Nosisz soczewki i planujesz dłuższą podróż? Zobacz, co spakować na wyjazd. Dowiedz się, jakie soczewki sprawdzą się najlepiej podczas wyprawy. Poruszamy także temat lotu samolotem w soczewkach. Przeczytaj przed podróżą i zapewnij sobie komfortowe wakacje.

Soczewki w samolocie

Podróż samolotem wiąże się przede wszystkim z suchym powietrzem i częstymi drzemkami.  A takie powietrze na pokładzie samolotu jest bardzo niekorzystne dla soczewek kontaktowych. Wilgotność powietrza może spadać nawet do 20%! Dla porównania: w klimatyzowanych pomieszczeniach wilgotność utrzymuje się w granicach 40-60%. Warto wiedzieć, że w warunkach bardzo suchego powietrza soczewki kontaktowe mogą wysychać na powierzchni oka, co skutkuje pomarszczeniem soczewek. (Niejednokrotnie częste nawilżanie za pomocą kropel może być niewystarczające). Taką soczewkę trudno zdjąć, a to jest szczególnie szkodliwe dla naszego oka.

Częste drzemki wiążą się z koniecznością zdejmowania soczewek.
Pamiętaj: nawet na krótką chwilę nie zasypiaj w soczewkach dziennego trybu noszenia! Drzemki i sen są możliwe wyłącznie w soczewkach Na Noc i Dzień – ich wysoka przepuszczalność tlenu zapewni odpowiedni dostęp tlenu do oka, nawet przez zamknięte powieki.

Na krótki lot, trwający około godziny – dwóch, możesz założyć soczewki kontaktowe. Jednak na nieco dłuższe loty oraz te bardzo długie zdecydowanie odradzamy zakładanie soczewek kontaktowych. Dla bezpieczeństwa i komfortu swoich oczu, ten czas zalecamy spędzić w okularach.

Ograniczenia związane z wielkością pojemników z płynami są normą w samolotach. Zaoszczędź więc trochę miejsca i weź ze sobą 100 ml płyn do pielęgnacji soczewek. Wystarczy na czas wakacji, jednocześnie pozwoli Ci zaoszczędzić miejsce na inne płynne kosmetyki.

Zapasy soczewek

Przed wyjazdem zadbaj o zapas odpowiedniej ilości soczewek. Zakup soczewek na miejscu nie zawsze okaże się najlepszą opcją – w niektórych krajach konieczna jest recepta od okulisty, niekiedy Twoja ulubiona marka nie będzie dostępna lub czas oczekiwania na potrzebne moce soczewek będzie zbyt długi. Polecamy zrobić zapasy na cały wyjazd. Najlepiej zabierz ze sobą dodatkowe pary soczewek. W basenie lub podczas nurkowania w oceanie łatwo zgubić soczewkę, twoja soczewka może także ulec uszkodzeniu np. podczas dostania się piasku do oka. Dlatego zadbaj o zapasowe soczewki kontaktowe.

Jakie soczewki na wyjazd?

Polecamy soczewki jednodniowe – to najchętniej wybierane soczewki dla wymagających. Zapewniają najwyższą higienę i bezpieczeństwo Twoim oczom. Dobrym wyborem będą również soczewki o przedłużonym trybie noszenia – na Noc i dzień. Takie soczewkach możesz nosić całą dobę, a nawet w nich spać. Wakacje to czas leniuchowania, ale także długich wypraw, imprez i biwaków. Nie przegap ani chwili!

Nie zapomnij o higienie i pielęgnacji soczewek. Zakładaj i zdejmuj soczewki tylko czystymi rękami. Miej przy sobie chusteczki antybakteryjne oraz krople do oczu.

Joanna
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter