Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Soczewki toryczne na astygmatyzm

22 marca, 2019

Astygmatyzm dotyczy ogromnej części społeczeństwa. Badania wykazały, że na niezborność choruje ponad dwie trzecie osób dorosłych. Większość z nich zastanawia się zapewne, jaką metodę leczenia wybrać. Osobom, które cierpią na niewielki astygmatyzm pomogą soczewki kontaktowe lub okulary. W przypadku wysokiego stopnia astygmatyzmy specjaliści jednogłośnie polecają stosowanie soczewek torycznych.

Kilka słów na temat astygmatyzmu

Aby lepiej zrozumieć działanie soczewek kontaktowych torycznych należy poznać kilka faktów na temat samej choroby. Astygmatyzm objawia się zamglonym widzeniem szczegółów zarówno z daleka, jak i z bliska. Przyczyną nieostrego widzenia jest zakłócony bieg promieni świetlnych. W zdrowym oku światło przechodzi kolejno przez rogówkę, komorę przednią oka, soczewkę i ciało szkliste, aby ostatecznie skupić się na siatkówce. Ta ostatnia przekształca obraz w impulsy elektryczne, które następnie dostają się do ośrodka wzroku w mózgu. W oku dotkniętym niezbornością promienie świetlne ogniskują się w dwóch różnych punktach, przed lub za siatkówką. W efekcie uzyskany obraz jest nieostry. Więcej na temat astygmatyzmu napisaliśmy w artykule pt. „Czym jest astygmatyzm?”.

Różnice pomiędzy soczewkami torycznymi, a innymi soczewkami kontaktowymi

Niezborność jest najczęściej wynikiem nieregularnego kształtu rogówki lub soczewki. Przypominają one wówczas piłkę do rugby, a nie – jak u zdrowej osoby – idealnie okrągłą piłkę nożną. Osoby dotknięte tą chorobą potrzebują więc soczewki o odpowiednim kształcie. Z myślą o nich naukowcy opracowali szkła kontaktowe zwane torycznymi. Są one wycinkiem figury geometrycznej zwanej torusem i w różny sposób załamują promienie świetlne w przekroju pionowym i poziomym. Czyni je tym samym dostosowanymi do niekształtnej rogówki oka.

W powyższej sytuacji mamy do czynienia z astygmatyzmem regularnym, czyli spowodowanym nieprawidłową krzywizną rogówki lub soczewki oka. Osobom cierpiącym na ten rodzaj niezborności specjaliści polecają stosowanie miękkich soczewek kontaktowych. Na rynku dostępne są nowe soczewki Air Optix Plus HydraGlyde for Astigmatism, stworzone przez cenioną markę Alcon Vision Care. Są to „kontakty” skierowane dla osób z współistniejącymi wadami krótko- lub dalekowzroczności.

 

Drugi typ astygmatyzmu (spotykany zdecydowanie rzadziej) nazywamy nieregularnym. Wśród jego przyczyn wymienia się uszkodzenia mechaniczne i choroby oka. Nieregularna niezborność może być też skutkiem przeszczepu rogówki. Do leczenia tego typu schorzenia nie zaleca się stosowania soczewek miękkich lub okularów. Odpowiednim sposobem jego korekcji jest używanie twardych soczewek kontaktowych, które z łatwością utrzymują się w jednym miejscu.

Niestety wiele osób, których dotyczy powyższy problem nadal nie zdaje sobie sprawy z istnienia soczewek torycznych. Na rynku dostępny jest jednak szeroki wybór soczewek dla astygmatyków (jednodniowe, miesięczne), które w niczym nie ustępują standardowym szkłom kontaktowym.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter