Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Dla kogo soczewki progresywne?

20 lutego, 2019

Jeśli należysz do grupy wiekowej 40+ powinieneś dowiedzieć się, czym są soczewki progresywne. Wraz z wiekiem, wzrok wielu ludzi ulega pogorszeniu. Są to naturalnie występujące zaburzenia wzroku związane ze starzeniem się organizmu, które nazywamy starczowzrocznością. Dowiedz się, jak dbać o oczy w każdym wieku!

Starczowzroczność

Starczowzroczność dotyka większości ludzi po 40 roku życia. Polega ona na utracie naturalnej giętkości soczewki w oku. Mięśnie nadzorujące zmianę wyglądu soczewki muszą pracować ciężej, by zadbać o właściwą akomodację oka. Ta ostatnia oznacza zjawisko polegające na dostosowaniu się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. W wyniku wzmożonego wysiłku mięśni możemy poczuć narastające bóle głowy.

Starczowzroczność nazywana jest także prezbiopią i należy niemal do tej samej kategorii, co zmarszczki. To przypadłość, która nie jest poważnym problemem i łatwo ją korygować.

Soczewki progresywne

Soczewki progresywne można również nazwać soczewkami multifokalnymi. Nazwy te stosuje się zamiennie. Naukowcy pomyśleli o wszystkich. Na rynku dostępne są więc także soczewki toryczne progresywne przeznaczone dla osób z astygmatyzmem.

Ich podstawową zaletą jest dostosowywanie się do odległości, z jakiej patrzymy na obiekt. Soczewka progresywna ma zmienną moc optyczną. Tego typu kontakty zapewniają ostrość widzenia zarówno przedmiotów bliskich, jak i dalekich. Dzięki nim użytkownicy nie będą musieli posiadać osobnych okularów do czytania i do codziennego użytku.

Typy soczewek multifokalnych

W grupie soczewek progresywnych wyróżniamy trzy grupy rodzajowe:

 • Soczewki kontaktowe podzielone poziomo na dwie części, o różnych ogniskowych,
 • Soczewki kontaktowe dwuogniskowe, powstałe poprzez nałożenie obu soczewek. W tym przypadku oko samo musi przystosować się do korzystania z soczewki, wybierając odpowiednią w danym momencie ogniskową,
 • Soczewki o podziale centrycznym, gdzie środkowa część soczewki progresywnej służy do patrzenia z bliska, a dalsza jej część – do dali.

Dla kogo soczewki progresywne?

Soczewki progresywne zostały stworzone z myślą o osobach po 40 roku życia, lecz to nie jedyna grupa docelowa. Jeśli należysz do młodszej grupy wiekowej, lecz z różnych powodów (np. problemy z prawidłową akomodacją oka) regularnie zmieniasz okulary – pomyśl o soczewkach multifokalnych.

Soczewki progresywne to rozwiązanie bardzo wygodne i wymaga jedynie codziennej pielęgnacji kontaktów. Dbamy o nie tak samo, jak o zwykłe soczewki miesięczne. Po każdorazowym zdjęciu soczewek z oczu należy je wyczyścić i umieścić w specjalnym płynie, w sterylnych pojemnikach. Łączy się z tym zakup odpowiednich akcesoriów. Powinniśmy więc zaopatrzyć się w płyn pielęgnacyjny do soczewek oraz pojemnik na soczewki. Więcej porad dotyczących czyszczenia soczewek przeczytasz w artykule pt.„Źle czyszczę soczewki?”.

W przypadku soczewek progresywnych proces przyzwyczajenia się oczu może potrwać nieco dłużej(nawet kilka dni). Nie ma powodów do niepokoju, kiedy początkowo obraz będzie nieostry i będzie się powielał. Jeśli jednak ten stan rzeczy nie zmieni się po 2 tygodniach, należy wybrać się do okulisty lub optometrysty.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter