Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Soczewki kontra SMOG

31 stycznia, 2019

Niestety okres zimowy wiąże się z podwyższonym zanieczyszczeniem powietrza, szczególnie w dużych miastach. Smog unoszący się w powietrzu negatywnie wpływa przede wszystkim na układ oddechowy, jednak warto pamiętać, że szkodliwe pyły zawieszone oddziałują na cały nasz organizm, również na oczy.

Negatywny wpływ smogu na wzrok

Najbardziej szkodliwą dla naszych oczu substancją, spośród pyłów zawieszonych, jest PM10 . Wysusza powierzchnię gałki ocznej oraz powoduje zaburzenia filmu łzowego, może doprowadzić nawet do zespołu suchego oka. Groźnym skutkiem jest także zapalenie spojówek. Z kolei niepokojącymi objawami wywołanymi przez smog są suchość oraz pieczenie oczu, większe przekrwienie, a także łzawienie. Zdarza się również światłowstręt i ropienie brzegów powiek. Jeżeli czujemy zmęczenie oczu, pieczenie, dyskomfort – należy skonsultować się z okulistą.

Jak zabezpieczyć oczy przed smogiem?

Noszenie maseczek przeciwsmogowych, dzięki którym możemy chronić drogi oddechowe, jest coraz bardziej popularne. A co zapewni odpowiednią ochronę naszym oczom w czasie smogu? Władze miast i lekarze zawsze polecają pozostanie w domach i nienarażanie się na oddziaływanie smogu, jednak często nie możemy pozwolić sobie na pozostanie w domu przez np. kilka dni, kiedy poziom pyłów zawieszonych wielokrotnie przewyższa normę. Nasze oczy potrzebują ochrony – w tym celu załóż okulary przeciwsłoneczne lub korekcyjne. Szkła nieco ograniczają oddziaływanie smogu na oczy.

Soczewki kontra smog

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, pamiętaj, że przepuszczają tlen, więc inne substancje z powietrza również. Zakładaj dodatkowo okulary przeciwsłoneczne, a przede wszystkim regularnie nawilżaj oczy. Stosuj odpowiednie krople do oczu, które możesz używać, gdy soczewki są założone. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu soczewek kontaktowych, ich odpowiedniej pielęgnacji. Soczewki jednodniowe będą szczególnie dobrym rozwiązaniem – nie ograniczają dostępu smogu do oczu, ale dzięki codziennie zakładanej nowej parze kontaktów, masz pewność, że żadne zanieczyszczenia pozostałe na soczewce nie dostaną się do Twoich oczu. Pij dużo wody, dzięki temu uzupełnisz płyny w całym organizmie. Po powrocie do domu przemyj oczy wodą lub kroplami do oczu, a soczewki płynem dezynfekującym do soczewek. Zapewnisz tym większą higienę oraz zmniejszysz wpływ smogu na Twoje oczy.

Joanna
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter