Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Dlaczego sięgamy po soczewki kontaktowe?

25 stycznia, 2018

Soczewki kontaktowe służą nam przede wszystkim do korekcji wzroku, ale także do zmiany wyglądu. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla dorosłych i dzieci. Coraz więcej osób wybiera właśnie tę metodę korekcji, często jako jedyną. Kiedy na co dzień nosimy okulary, możemy stosować soczewki tylko okazyjnie, np. na trening, czy na basen. Technologia rozwoju pozwoliła na stworzenie soczewek dla wszystkich grup wiekowych.

Soczewki kontaktowe już nie są alternatywą dla okularów.

Dzisiaj są odrębnym i pierwszym sposobem korekcji wzroku. Kiedy soczewki kontaktowe pojawiły się na polskim rynku, najchętniej były wybierane przez młodych ludzi w wieku 16-24 lata. To jednak było około 15 lat temu. Dzisiaj te osoby przyprowadzają swoje dzieci do okulistów i ich korekcja wzroku odbywa się właśnie za pomocą soczewek. Dotychczas to okulary były pierwszą i niejednokrotnie jedyną metodą na poprawę widzenia. Teraz soczewki są równorzędną metodą, chętnie wybieraną przez wszystkie grupy wiekowe.

Coraz więcej osób sięga po soczewki kontaktowe.

Dlaczego? Przede wszystkim mamy większą świadomość na temat soczewek, ich pielęgnacji, właściwości i metody działania. Specjaliści częściej polecają soczewki kontaktowe jako pierwszą metodę korekcji wzroku (a nie jako alternatywę dla okularów). Soczewki są wytwarzane z coraz lepszej jakości materiałów, tak aby zapewniały maksymalny komfort i bezpieczeństwo naszym oczom. Świadomość pacjentów i lekarzy dotycząca odpowiedniej higieny i stosowania soczewek jest coraz wyższa, a obawy związane z zakażeniami gałki ocznej zostały obalone. Przyczyną takich epizodów zazwyczaj była nieprawidłowa higiena soczewek, bądź sytuacje losowe, a nie noszenie soczewek kontaktowych.

Wiele rodzajów soczewek

Soczewki kontaktowe są coraz bardziej popularne również ze względu na to, iż coraz więcej wad wzroku można nimi korygować. Od daleko- i krótkowzroczności po soczewki dla prezbiopów i astygmatyków. Każdy dobiera soczewki indywidualnie dla siebie i swoich preferencji. Od jednodniowych po roczne.
Obecnie dostępne są specjalne aparaty służące do badania powierzchni oka. Na podstawie wykonanych topografii oka jest możliwość zaprojektowania indywidualnej soczewki dla danego pacjenta.
Warto również zaznaczyć, że coraz większa liczba osób kupuje soczewki kontaktowe właśnie poprzez Internet.

Co dalej? Soczewki kontaktowe przyszłości.

Badania i projekty dotyczące rozwoju soczewek ciągle trwają. Przyszłościowym projektem są soczewki diagnostyczne, które pomagają kontrolować stan zdrowia, m.in. poziom cukru lub białek w organizmie. Równie interesujące mają być soczewki z powłokami antybakteryjnymi i substancjami chroniącymi przed infekcjami oka. Innym zastosowaniem soczewek może być również transport leków bezpośrednio na powierzchnię oka lub do worka spojówkowego. Leki mają być regularnie uwalniane, co jest szczególnie istotne dla cierpiących na jaskrę: przy tej chorobie bardzo ważne jest terminowe przyjmowanie lekarstw.

 

Joanna
  Powiązane wpisy
  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Smartfony, tablety, laptopy czy telewizory – wszystko to jest wielkim…

  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Soczewki przyszłości

  Soczewki przyszłości

  Kończy się rok 2019, wchodzimy w kolejną dekadę XXI wieku,…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter