Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Dlaczego soczewki dwutygodniowe są tak popularne?

27 maja, 2019

Soczewki 2-tygodniowe należą do grona najpopularniejszych szkieł kontaktowych dostępnych obecnie na rynku. Do wyboru mamy dwutygodniowe szkła przeznaczone do noszenia w dzień, lub takie, które można nosić w trybie ciągłym (bez zdejmowania na noc) przez okres 7 dni. 

Dzienny tryb noszenia

Soczewki przeznaczone do noszenia w dzień są niezwykle popularne wśród wszystkich rodzajów soczewek kontaktowych. Dzięki codziennej dezynfekcji oraz przechowywaniu soczewek w pojemniku z płynem przez noc, zapewniamy im odpowiednią higienę, a naszym oczom bezpieczeństwo. Co więcej zdejmowanie soczewek na noc zapewnia oczom maksymalny, niczym nieskrępowany dostęp do tlenu. Do soczewek dwutygodniowych tego typu należą np. FitView Advance 2 weeks,  AquaView Moist 2 weeks czy ACUVUE® OASYS.

Tryb ciągły (bez zdejmowania)

Tryb ciągły polega na stosowaniu soczewek kontaktowych bez konieczności zdejmowania na noc i bez codziennej pielęgnacji. Takie soczewki są specjalnie przygotowane na to, aby zapewnić oczom odpowiednie nawilżenie i dostęp tlenu przez cały okres użytkowania. Jeśli 2 tygodniowe soczewki planujemy nosić w trybie ciągłym musimy się liczyć ze skróceniem owych 2 tygodni do 7 dni. (Pamiętaj, że nie każde soczewki dwutygodniowe można stosować w trybie ciągłym!) Ciągły tryb noszenia oferuje m.in. marka Johnson & Johnson (ACUVUE® OASYS). Warto podkreślić, że na dwutygodniowe soczewki w trybie ciągłym mogą sobie pozwolić również osoby cierpiące na astygmatyzm, lub prezbiopię. Stosowanie każdych soczewek należy poprzedzić konsultacją ze specjalistą.

Czym się kierować przy wyborze soczewek?

Przy wyborze soczewek kontaktowych należy zwrócić szczególną uwagę na stopień uwodnienia oraz przepuszczalność tlenu. Standardem są szkła kontaktowe, których współczynnik przepuszczalności tlenu (Dk/t) utrzymuje się na poziomie 25 i więcej. Poziom uwodnienia sięga natomiast często 50/60%. Dużą ochroną są także filtry UV, w które zaopatrzonych jest wiele modeli.

Soczewek dwutygodniowe gwarantują bezpieczeństwo naszym oczom, jeśli przestrzegamy terminu wymiany oraz dbamy o ich czystość. Nawet w przypadku ciągłego trybu noszenia, jeśli z jakichś przyczyn soczewki zabrudzą się, należy je przemyć płynem (jeśli płyn tego wymaga pozostawić na określony czas zanurzone w płynie).

Dla kogo soczewki dwutygodniowe?

Wyjątkową grupą są pasjonaci podróżowania. Soczewki dwutygodniowe mogą stanowić dla nich nie lada udogodnienie. Podróż często bowiem trwa tydzień lub dwa, w ciągu których pragniemy czuć się komfortowo i beztrosko. W osiągnięciu tego stanu pomoże np. zakup dwutygodniowych soczewek do noszenia w trybie ciągłym (7 dni). Soczewki kontaktowe o ciągłym trybie noszenia będą odpowiednie także dla osób pracujących przed komputerem lub spędzających aktywnie długie wieczory, brak konieczności zdejmowania soczewek na noc nie ogranicza naszego czasu aktywności wieczornej. Tego typu soczewki będą również odpowiednie dla rodziców małych dzieci, ze względu na częste wstawanie w nocy. Dzięki soczewkom o przedłużonym trybie noszenia zapewniamy sobie prawidłowe widzenie o każdej porze dnia i nocy.

Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na temat pozostałych typów soczewek, przeczytaj artykuł pt. „Soczewki kontaktowe jednodniowe, miesięczne, czy całodobowe?”.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter