Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Soczewki dla dzieci i niemowląt

9 lipca, 2019

Dojrzewanie narządu wzrokowego trwa od narodzin do 6 roku życia. Dopiero kilka miesięcy po pojawieniu się na świecie malucha jego oko osiąga prawidłowy kształt. Jeszcze dłużej trwa uzyskanie unormowanej ostrości obrazu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których rodzice malucha powinni niezwłocznie udać się do specjalisty. Być może wtedy dowiedzą się, że w korekcji wady wzroku ich dziecka pomogą szkła kontaktowe. Jeśli tak, wówczas lekarz pomoże wybrać najodpowiedniejsze soczewki dla dzieci i niemowląt.

Pierwsza wizyta u okulisty

Oczywiście w wykryciu jakichkolwiek schorzeń narządu wzroku pomaga lekarz okulista. Na pierwszą wizytę do niego należy udać się zaraz po narodzinach dziecka. Badanie okulistyczne w pierwszym, drugim i trzecim miesiącu życia malucha jest szczególnie ważne w następujących przypadkach:

 • dziecko urodziło się przedwcześnie;
 • u noworodka wystąpiła niska masa urodzeniowa;
 • maluch należy do tzw. grupy ryzyka: matka w czasie ciąży chorowała na różyczkę, toksoplazmozę, choroby weneryczne, opryszczkę, wirus cytomegalii, lub AIDS; występują obciążenia rodzinne, takie jak siatkówczak, choroby metaboliczne i genetyczne, zaćma wrodzona; u dziecka występuje dysfunkcja centralnego układu nerwowego w postaci opóźnienia rozwojowego, porażenia mózgowego, wodogłowia.

Pamiętajmy również, że tylko do 3 miesiąca życia dziecka różne nieprawidłowości w ustawieniu jego oczu mogą mieć podłoże fizjologiczne. Jeśli po tym czasie zez nie zniknie, zabierz swoje dziecko na badanie okulistyczne.

Niemowlęta w soczewkach

Rodzice, których nowo narodzone dziecko cierpi na zaćmę wrodzoną, wysoką wadę wzroku lub różnowzroczność powinni skonsultować się ze specjalistą, który zaproponuje odpowiednią korekcję wzroku np. za pomocą soczewek kontaktowych. W powyższych sytuacjach soczewki mogą posłużyć także jako opatrunek medyczny. Rodzic, który zdecyduje się na takie rozwiązanie powinien opanować użytkowanie soczewek kontaktowych, aby bezpiecznie aplikować je swojemu podopiecznemu. To w jego kwestii jest także prawidłowa pielęgnacja szkieł i pilnowanie terminu ich wymiany.

Jako soczewki dla dzieci i niemowląt najlepiej sprawdzą się modele przeznaczone dla wrażliwych oczu. Idealne będą także delikatne płyny pielęgnacyjne i krople do oczu. Komponując taki zestaw można wybrać płyn Eyeye MonoSept lub Opti-Free PureMoist oraz „sztuczne łzy” Eye See Hyaluronate 0,1%. Sprawę doboru szkieł należy natomiast powierzyć okuliście lub optometryście.

Dzieci w soczewkach

Często wada wzroku nie pojawia się natychmiast, jednak postępuje wraz z wiekiem. W późniejszym czasie może pojawić się krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Warto wtedy przyjrzeć się własnemu dziecku, by w odpowiednim czasie udać się do okulisty na niezbędne badanie wzroku, które pomoże dobrać odpowiednią korekcję. Wspólnie z dzieckiem należy podjąć decyzję o najlepszym sposobie korekcji wady wzroku. W przypadku wyboru szkieł kontaktowych warto przemyśleć kwestię zakładania i zdejmowania soczewek oraz ich pielęgnacji. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania soczewek przez kilkuletnie dzieci, jednak pielęgnacja oraz zakładanie soczewek będzie na barkach rodziców. Za najniższą granicę wieku, kiedy dziecko może samodzielnie operować soczewkami, przyjmuje się wiek 8 lat, choć dużo młodsze dzieci doskonale radzą sobie z manipulacją soczewką oraz ich pielęgnacją. Wszystko zależy jednak od tego, czy dziecko rozumie zasady higieny i pielęgnacji soczewek i czy zdaje sobie sprawę z konsekwencji nieprzestrzegania tych reguł.

Więcej informacji na temat soczewek dla dzieci i niemowląt znajdziesz w tekście „Soczewki kontaktowe dla niemowląt?”.  Za sprawą artykułu „Jak wykryć nieprawidłowości widzenia u dziecka?” poznasz natomiast przebieg rozwoju narządu wzroku od urodzenia do wieku wczesnoszkolnego.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter