Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Soczewki a zaczerwienione lub suche oczy

12 czerwca, 2019

Nosisz soczewki i skarżysz się na zaczerwienione lub suche oczy? Wielogodzinna praca przy komputerze, przebywanie w klimatyzowanych lub/i zadymionych pomieszczeniach, czy stosowanie drażniących kosmetyków – w takich warunkach oczy potrzebują wzmocnionej ochrony. Sytuacja dotyczy każdego z nas, lecz w szczególności użytkowników soczewek kontaktowych. Na szczęście jest wiele sposobów, by ulżyć zaczerwienionym lub przesuszonym oczom.

Niepokojące objawy

Niestety wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważna – w trosce o własne zdrowie – jest szybka reakcja. Do niepokojących objawów należą:

 • zaczerwienienie oka;
 • uczucie pieczenia;
 • wrażenie ciała obcego na powierzchni oka;
 • ból;
 • swędzenie;
 • łzawienie;
 • uczucie suchości;
 • pogorszenie widzenia.

W sytuacji wystąpienia powyższych dolegliwości należy niezwłocznie ściągnąć soczewki. Następnie przemyć je specjalnym płynem do soczewek, warto także zakropić oczy kroplami. Przyczyną niektórych dolegliwości może być np. suchość oczu lub drobinki, które dostały się do oka. Jeśli dolegliwości nie ustają powinniśmy dać oczom odpocząć od soczewek, przynajmniej na kilka godzin i zamienić je na okulary. Zrobiłeś już wszystko, ale dyskomfort wciąż się utrzymuje? Koniecznością będzie wizyta u specjalisty. Rozpoznanie może obejmować zaburzenia refrakcji, niewyrównaną wadę wzroku, czy zespół suchego oka. Niestety niewykluczone również, że lekarz zdiagnozuje chorobę. Wówczas może to być zapalenie części oka: spojówek, rogówki, bądź tęczówki.

Soczewki a zaczerwienione lub suche oczy

Do grupy podwyższonego ryzyka należą użytkownicy soczewek kontaktowych. Mamy więc nadzieję, że tych kilka porad pomoże Wam uchronić się przed wszelkiego rodzaju schorzeniami oczu.

 1. Soczewki jednodniowe lub zmiana na okulary

Dobrym rozwiązaniem jest zastępowanie soczewek miesięcznych jednodniowymi, które mają dużą przepuszczalność tlenu i wysoki stopień uwodnienia. Co więcej jednorazowe soczewki zapewniają najwyższą higienę naszym oczom – jedna para na jeden dzień.Ulgę zmęczonym oczom przyniesie także chwilowa zamiana soczewek na okulary. Dwa dni w tygodniu to niewiele, a możemy dużo zyskać. W tym czasie szkła będą przebywać w płynie pielęgnacyjnym czekają na ponowne założenie.

 1. Używaj naturalnego płynu pielęgnacyjnego

Wybierz płyn pielęgnacyjny, który składa się przede wszystkim z naturalnych składników. Nie podrażni Twoich oczu, polecany jest dla alergików i osób o wrażliwych oczach. Można go bezpiecznie stosować do każdego rodzaju soczewek kontaktowych (korekcyjnych i kosmetycznych, zarówno hydrożelowych jak i silikonowo-hydrożelowych

 1. Stosuj delikatne krople do oczu

Gdy Twoje oczy łatwo ulegają podrażnieniom stosuj krople do oczu pozbawione sztucznych składników. Zminimalizujesz w ten sposób ryzyko działań niepożądanych leku. Naturalne i głęboko nawilżające krople do oczu znajdziesz w naszym sklepie Szkla.com

 1. Noś okulary przeciwsłoneczne

Nawet soczewki z filtrem UV nie zablokują całkowicie szkodliwego dla oczu promieniowania słonecznego. Soczewki kontaktowe nie przysłaniają całego oka, przez część oka pozostawiona jest bez żadnej ochrony. Konieczna jest wobec tego dodatkowa ochrona w postaci okularów przeciwsłonecznych. Dotyczy to w szczególności zajęć na otwartym powietrzu.

Powszechne błędy w użytkowaniu soczewek kontaktowych, które również mogą prowadzić do zaczerwienienia lub suchości oczu – wymieniamy w artykule pt „Grzechy soczewkowiczów, czyli czego NIE robić z soczewkami”.

 

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter