Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Skutki noszenia uszkodzonych soczewek kontaktowych

25 listopada, 2019

Nie chodzi nam tutaj o słabe nawilżenie soczewek czy zbyt długie noszeniu ich na oczach, lecz o mechaniczne uszkodzeniu struktury soczewki. Skutki noszenia uszkodzonych soczewek są tragiczne w skutkach, gdyż postrzępione końcówki bądź niewidoczne mikrouszkodzenia mogą poważnie uszkodzić rogówkę oka. Staje się wtedy wyjątkowo podatna na infekcje i stany zapalne. A to grozi bardzo poważnymi powikłaniami dla naszego zdrowia.

Co zrobić jeśli założymy uszkodzoną soczewkę?

Jeżeli poczujemy, że struktura soczewki uległa zniszczeniu bądź uszkodzeniu, należy jak najszybciej zdjąć ją z oka. Uszkodzenie zauważymy poprzez nieprawidłowe widzenie przez soczewkę (mimo właściwej pielęgnacji) lub odczuwalny dyskomfort czy zaczerwienie oczu. Po zdjęciu wadliwej soczewki warto zastosować łagodzące krople do oczu. Sprawdź, czy soczewka znajduje się na właściwej stronie, czy nie wywinęła się.

Zainfekowanie tkanek oka dzieje się wskutek wystąpienia dwóch czynników:

 • Uszkodzenie nabłonka rogówki,
 • Obecność drobnoustrojów u bakterii.

Dodatkowo nieodpowiednia higiena podczas noszenia soczewek, może objawiać się poprzez: zaczerwienienie oka, ból, światłowstręt, a także uczucie ciała obcego w oku.

Czym to grozi?

Skutki noszenia uszkodzonych soczewek są bardzo poważne. Wrzód rogówki, zapalenie rogówki, a nawet ślepota – to tylko trzy (najpoważniejsze) z wielu konsekwencji zakładania uszkodzonych soczewek kontaktowych.
Zapalenie rogówki wymaga miejscowego aplikowania antybiotyku, stałej kontroli lekarza, a do soczewek kontaktowych można powrócić dopiero po całkowitym wyeliminowaniu jakichkolwiek objawów. Osoby, które kiedykolwiek miały zapalenie rogówki i jednocześnie użytkują soczewki kontaktowe, muszę bezwzględnie przestrzegać zasad ich higieny oraz pielęgnacji.

Owrzodzenie rogówki leczy się zarówno antybiotykami miejscowymi, jak i lekami przeciwwirusowymi, przeciwgrzybiczymi oraz lekami przeciwbólowymi. Jeżeli stan oka jest bardzo zły, może prowadzić nawet do konieczności przeszczepu rogówki.

Jeżeli więc zauważymy jakiekolwiek najmniejsze objawy zarówno uszkodzenia soczewki, jak i któryś z wyżej wymienionych objawów po ich założeniu – należy jak najszybciej zrezygnować z noszenia soczewek oraz skontaktować się z lekarzem.

Jak zapobiec uszkodzeniu soczewki?

Oko to jedno z najbardziej wrażliwych miejsc w ciele człowieka. Równocześnie spełnia bardzo ważną funkcję, jaką jest umożliwianie nam widzenia. Osoby noszące soczewki kontaktowe muszą więc podwójnie dbać o ten narząd. Co zrobić, aby uniknąć uszkodzenia soczewki kontaktowej? Oto kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę:

 • Nawilżenie soczewek – zarówno oko, jak i soczewka bardzo nie lubią uczucia suchości. Dlatego należy pamiętać prawidłowym nawilżaniu. Jeśli Twoje oczy są wrażliwe, warto stosować soczewki o wysokim stopniu uwodnienia i dodatkowo nawilżające krople do oczu. Soczewki dłuższego terminu wymiany przechowujemy zawsze w specjalnym płynie pielęgnacyjnym.
 • Delikatne obchodzenie się z soczewką – nie dotykaj jej paznokciami! Zarówno zakładanie, jak i zdejmowanie wykonuj opuszkami palców, ponieważ paznokieć może przerwać strukturę soczewki.
 • Stały poziom płynu do przechowywania soczewek w pojemniku – jeśli będzie go za mało, soczewka może przywrzeć do ścianek pojemnika, co grozi rozerwaniem soczewki podczas próby wyjęcia jej z pojemnika.

Więcej o zapobieganiu mechanicznym uszkodzeniom soczewek pisaliśmy w artykule pt. „Czy soczewka może pęknąć?

Jeśli natomiast uszkodzenie soczewki nie jest winą nieodpowiedniego użytkowania, lecz leży po stronie producenta należy zareklamować produkt. Pamiętaj, aby założyć soczewkę dopiero po bardzo dokładnym sprawdzeniu jej struktury oraz ocenie widzenia po założeniu, gdyż uszkodzenie strukturalne nie zawsze jest widoczne gołym okiem. Jak już wiesz skutki noszenia uszkodzonych soczewek kontaktowych są bardzo poważne i zagrażają naszemu zdrowiu – warto o tym pamiętać.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Smartfony, tablety, laptopy czy telewizory – wszystko to jest wielkim…

  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Soczewki przyszłości

  Soczewki przyszłości

  Kończy się rok 2019, wchodzimy w kolejną dekadę XXI wieku,…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter