Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Czy w soczewkach można brać prysznic?

4 października, 2018
Czy w soczewkach można brać prysznic?

Soczewki kontaktowe ułatwiają nam codzienność. Dzięki nim możemy robić niemal wszystko, zapominając o wadzie wzroku. Jednak noszenie soczewek ma też swoje ograniczenia. Zwróć uwagę, jak bezpiecznie stosować soczewki kontaktowe, aby nie zagrażać swoim oczom i nie uszkodzić powierzchni kontaktów. Przekonaj się, czy w soczewkach można brać prysznic.

Pielęgnacja soczewek

Pielęgnacja soczewek powinna odbywać się za pomocą płynów do czyszczenia soczewek. W takich płynach znajdują się właściwości konieczne do prawidłowego czyszczenia i pielęgnacji soczewek kontaktowych. Dzięki temu ich powierzchnia nie zostanie uszkodzona, a soczewki nie stracą swoich właściwości.

Pamiętaj także o odpowiedniej higienie pojemnika na soczewki. Powinien być czyszczony również za pomocą płynu do pielęgnacji soczewek. Czyszczenie wodą, nawet wrzątkiem, nie zapewnia soczewkom odpowiednich warunków, a cząsteczki kamienia z wody mogą osiąść na powierzchni pojemnika. Regularnie wymieniaj pojemnik na nowy, aby zachować pełną czystość i bezpieczeństwo dla soczewek, co za tym idzie – dla swojego wzroku.

Kontakt z wodą

Soczewki po kontakcie z wodą – zarówno morską, jak i tą z kranu – mogą ulec uszkodzeniu. Często uszkodzone soczewki powodują dyskomfort dla naszych oczu, jednak nie wszystkie mikrourazy są dla nas odczuwalne. Uszkodzona wodą soczewka może nie spełniać odpowiednio swojego zadania,  jednocześnie powodując poważniejsze problemy dla naszych oczu.

Soczewki w kąpieli

Czy w soczewkach można brać prysznic lub kąpiel? Niektórzy zastanawiają się, czy można myć twarz lub głowę mając założone soczewki. Spieszymy z odpowiedzią:

 • W soczewkach kontaktowych jednodniowych (zdejmowane i wyrzucane pod koniec dnia) można brać prysznic, a nawet kąpać się w basenie lub w morzu. Istnieje tylko jeden warunek – po kontakcie z wodą soczewki należy wyrzucić. Ze względu na krótki termin przydatności (dzień) soczewki mogą mieć kontakt z wodą, ponieważ nie założymy ich ponownie.
 • W soczewkach o dłuższym terminie wymiany np. dwutygodniowych, miesięcznych, nie można pływać, ani kąpać się w basenie, jak również nie polecamy brać prysznica lub kąpieli w takich soczewkach. Po kontakcie z wodą każde soczewki powinny zostać wyrzucone, ponieważ drobinki w wodzie uszkadzają ich powierzchnię. Aby zaoszczędzić pieniądze i wykorzystać w pełni przydatność soczewki, nie warto dopuszczać do jej kontaktu z wodą.
Zmywanie makijażu w soczewkach

Sam kontakt z wodą jest dla soczewek niebezpieczny. W przypadku dostania się detergentów z naszych kosmetyków do soczewki, możemy spowodować jeszcze większe uszkodzenie. Pamiętaj, że to, co nie jest szkodliwe dla Twoich oczu, może powodować mikrourazy na soczewce. Noszenie uszkodzonej soczewki z kolei powoduje dyskomfort i może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem.

Płyn do demakijażu dla osób noszących soczewki nie oznacza, że można zmywać makijaż w założonych soczewkach! Takie płyny są przetestowane pod względem okulistycznym, aby nie podrażniały i nie wysuszały oczu. Drobinki kosmetyków i cząsteczki płynu mogą dostać się do oka nawet przy mocnym zamknięciu. Ponadto nie wolno pocierać oczu, na których są założone soczewki. Polecamy bezwzględnie zdjąć soczewki przed demakijażem.

 

Joanna
  Powiązane wpisy
  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Smartfony, tablety, laptopy czy telewizory – wszystko to jest wielkim…

  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Soczewki przyszłości

  Soczewki przyszłości

  Kończy się rok 2019, wchodzimy w kolejną dekadę XXI wieku,…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter