Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Syndrom widzenia komputerowego i ochrona oczu

5 marca, 2019

CVS (ang. Computer Vision Syndrome), czyli syndrom widzenia komputerowego to zespół dolegliwości, które dotykają wielu z nas. Długie godziny przed monitorem komputera często bywają codzienną rutyną. Istnieją jednak sposoby, by ulżyć oczom. Rozwiązania te są związane m.in. z ergonomią miejsca pracy (w tym ustawieniami ekranu, oświetleniem) oraz odpowiednim rozdysponowaniem przerw.

Syndrom widzenia komputerowego – objawy

 • ból głowy
 • ból karku i ramion
 • skurcze
 • suchość oczu
 • niewyraźne, zamglone widzenie
 • zmęczenie wzroku

Zadbaj o komfortowe stanowisko pracy

Postaraj się nie siedzieć zbyt blisko monitora. Powinien on znajdować się w odległości ok. 50-70 cm od oczu. Pamiętaj również o delikatnym pochyleniu ekranu – tak, aby jego górna część znajdowała się na linii Twojego wzroku. Zmniejszysz w ten sposób napięcie karku, gdyż Twoje oczy skierowane będą delikatnie ku dołowi.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, w którym pracujesz. Niezdrowe jest łączenie światła naturalnego ze sztucznym. Niestety w pracy przy komputerze nie da się tego uniknąć. Można jednak – na tyle, na ile to możliwe – zlikwidować różnice w oświetleniu. Dla ujednolicenia światła zaleca się ustawiać ekran bokiem do okna. Ustawienie ekranu bezpośrednio na tle okna sprawi, że nasze oczy będą narażone na dwa rodzaje oświetlenia.

W budynkach biurowych (w szczególności w korporacjach) na porządku dziennym jest klimatyzacja. To ona, regulując temperaturę w pomieszczeniu, pomaga nam czuć się komfortowo. Niestety klimatyzacja ma również działanie wysuszające, co źle wpływa na nasze oczy i skórę. Warto w takiej sytuacji zainwestować w nawilżacz powietrza i rośliny doniczkowe oraz regularnie wietrzyć pomieszczenia. Szkodliwe działanie ma także kurz, nie zapominaj więc o regularnym czyszczeniu monitora.

Nie zapominaj o przerwach i ćwiczeniach na zmęczone oczy

Najwięcej odprężenia ciału i umysłowi przyniosą krótkie i częste przerwy. Dobrze jest naładować akumulatory po każdej godzinie pracy. Specjaliści polecają 5 minut przerwy na pooddychanie świeżym powietrzem i oderwanie od ekranu monitora. Polecają oni wykorzystać ten czas na krótki spacer, lub uśpić komputer i oprzeć się wygodnie w biurowym fotelu. Dobrymi sposobami na poprawienie kondycji oczu są sprawdzone ćwiczenia. Jednym z nich jest wymuszanie mrugania, które ma na celu nawilżyć przesuszone oko. Po długim kontakcie z monitorem może również pojawić się problem z akomodacją, czyli dostosowaniem wzroku do patrzenia na przedmioty znajdujące się w różnych odległościach. Żeby tego uniknąć warto co 20 minut oderwać oczy od ekranu i na przemian patrzeć na obiekty znajdujące się blisko i daleko.

Wrażliwe oczy wymagają szczególnej higieny i pielęgnacji. Poznaj soczewki dla wrażliwych oczu i pamiętaj o stosowaniu kropli nawilżających.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter