Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Porady i tipy dla noszących soczewki miesięczne

22 października, 2018
Porady i tipy dla noszących soczewki miesięczne

Nosisz soczewki miesięczne? A może chcesz zmienić swoje dotychczasowe soczewki na te miesięcznej wymiany? Przed Tobą porady i wskazówki, które pomogą Ci doskonale obchodzić się z tego rodzaju soczewkami kontaktowymi.

Zestaw konieczny do rozpoczęcia przygody z soczewkami miesięcznymi:
 • Odpowiednio dobrane soczewki
 • Płyn do pielęgnacji soczewek
 • Pojemnik do przechowywania soczewek
 • Pęseta do wyjmowania soczewek (w razie potrzeby)
 • Krople do oczu (w przypadku wrażliwych i suchych oczu)
Czy można spać w soczewkach miesięcznych?

W większości modelach soczewek miesięcznych nie można spać. Występują jednak warianty soczewek o 30-dniowym trybie wymiany, w których można spać. Soczewki te są z kategorii “Dzień i noc”, nie trzeba poddawać ich długotrwałej pielęgnacji, jednak należy dbać o ich higienę i codziennie myć.

Czy soczewki miesięczne wymagają pielęgnacji?

Tak. Soczewki do noszenia w trybie dziennym przez miesiąc wymagają codziennej pielęgnacji.

Jak pielęgnować soczewki miesięczne?

Soczewki należy zdjąć opuszkiem palca i przemyć kroplami płynu do dezynfekcji soczewek, wykonując koliste, delikatne ruchy. Nie można myć ich wodą. Następnie umieszczamy je w pojemniku  wypełnionym płynem do soczewek. Pojemnik również powinien być codziennie myty za pomocą płynu do pielęgnacji soczewek.

Ile godzin dziennie można nosić soczewki miesięczne?

Soczewki kontaktowe miesięczne, które nosimy w ciągu dnia, można stosować bez przerwy przez maksymalnie kilkanaście godzin. Po tym czasie należy umyć soczewki i zanurzyć je w płynie do dezynfekcji soczewek, którym wypełniamy komory w specjalnym pojemniku do przechowywania soczewek kontaktowych.

Czy soczewki miesięczne trzeba nosić codziennie?

Nie jest to konieczne. W czasie kiedy nie nosisz soczewek kontaktowych – np. ze względu na przeziębienie lub długą podróż i częste drzemki – umieść soczewki w pojemniku do przechowywania wypełnionym płynem. Należy pamiętać o wymianie płynu w pojemniku, jeśli nie zamierzamy zakładać soczewki przez kolejny dzień. Nie przedłuża to jednak czasu ich przydatności.

Jak długo nosić soczewki miesięczne?

Jak sama nazwa mówi, soczewki są przeznaczone do użytku w przeciągu miesiąca. Nie należy przedłużać tego czasu. Czas bezpiecznego stosowania soczewek jest określony na podstawie szeregu badań producentów soczewek, w których pod uwagę brane są dane, takie jak: kontakt materiału budującego soczewki z łzami, z cząsteczkami kosmetyków, a także inne czynniki zewnętrzne.

Czy w soczewkach miesięcznych można pływać?

Każde soczewki kontaktowe po kontakcie z wodą powinny zostać wyrzucone. Woda (chlorowana, morska, a nawet ta z kranu) może uszkodzić powierzchnię soczewki. Z tego względu polecamy pływanie w soczewkach jednodniowych, gdyż takie soczewki wyrzucane są po każdym dniu. Oczywiście w soczewkach miesięcznych można pływać, jednak należy je wyrzucić po kontakcie z wodą. Nie polecamy jednak takiego rozwiązania, ponieważ będzie to nieekonomiczne.

Joanna
  Powiązane wpisy
  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Smartfony, tablety, laptopy czy telewizory – wszystko to jest wielkim…

  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Soczewki przyszłości

  Soczewki przyszłości

  Kończy się rok 2019, wchodzimy w kolejną dekadę XXI wieku,…

  Dyskusja na temat tego post

  1. […] istnieniu soczewek miesięcznych i jednodniowych wie już większość z nas. Zdecydowanie mniej popularne są ortosoczewki i […]

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter