Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Płyny pielęgnacyjne – odpowiednia ochrona soczewek

9 kwietnia, 2019

Płyny pielęgnacyjne do soczewek kontaktowych to konieczność. Wyjątek stanowią soczewki jednodniowe, które przeznaczone są do jednorazowego zastosowania – po zdjęciu wyrzuca się je do kosza. Na rynku dostępne są płyny pielęgnacyjne, które spełniają wszystkie funkcje: czyszczą, dezynfekują, nawilżają, usuwają osady białkowe i służą do przechowywania soczewek. 

Wciąż jednak można spotkać osoby, które twierdzą, że soczewki kontaktowe można umyć w ciepłej wodzie. Jest to błędne myślenie, bowiem w taki sposób nie pozbawimy ich resztek osadów białkowych i licznych bakterii, a co gorsze – dodatkowo zanieczyścimy.

Działanie płynów pielęgnacyjnych

Stosowanie płynów pielęgnacyjnych utrzymuje soczewki kontaktowe w odpowiednim stanie, co za tym idzie, zapewnia komfort widzenia. Podczas użytkowania, soczewki kontaktowe ulegają zanieczyszczeniu m.in. przez osady białkowo-lipidowe, kurz i bakterie. W składzie płynów pielęgnacyjnych odnajdziemy środki grzybobójcze i bakteriobójcze, które służą zachowaniu sterylności soczewek, a co za tym idzie, należytej higieny oczu. Dodatkowo tego rodzaju preparaty są niezbędne do utrzymania prawidłowego nawilżenia kontaktów. Jest to niezwykle ważne, gdyż nasze oczy nieustannie narażone są na przesuszenie. Podczas noszenia soczewek za ich nawilżenie odpowiadają łzy oraz składniki zawarte w szkłach. Po zdjęciu soczewka utrzymuje swoje nawilżenie poprzez umieszczenie jej w pojemniczku z płynem pielęgnacyjnym.

Podział płynów do soczewek

Istnieje kilka klasyfikacji płynów do soczewek.

Pierwsza z nich dotyczy ich właściwości. Wyróżniamy wobec tego płyny pielęgnacyjne i dezynfekujące.  Obecnie głównie produkowane są płyny pielęgnacyjne jednostopniowe (wielofunkcyjne), które mają właściwości zarówno dezynfekujące, jak i odkażające. Służą więc zarówno do przechowywania, jak i czyszczenia soczewek. W takim przypadku wystarczy jeden płyn dla odpowiedniej higieny.

Kolejny podział bierze pod uwagę przeznaczenie płynów. Znajdziemy preparaty do pielęgnacji soczewek twardych i soczewek miękkich. W tej kwestii należy zachować szczególną ostrożność. Nie wolno bowiem stosować płynów do soczewek twardych w odniesieniu do soczewek miękkich i odwrotnie. Tego typu postępowanie może doprowadzić do zniszczenia szkieł.

Płyny pielęgnacyjne dla wrażliwych oczu

Alergikom lub osobom o wrażliwych oczach poleca się stosowanie płynów oksydacyjnych, takich jak AOSept Plus HydraGlyde, czy Eyeye MonoSept. Należy pamiętać, aby w tego rodzaju płynie, przechowywać soczewki co najmniej 6 godzin. Powyższe preparaty posiadają bowiem w swoim składzie roztwór nadtlenku wodoru, który po wskazanym czasie ulega neutralizacji. W rezultacie tworzy się delikatny dla oczu roztwór soli fizjologicznej, który składem przypomina ludzkie łzy.

Rodzaje opakowań

Płyny do pielęgnacji soczewek dostępne są w opakowaniach o różnej pojemności. Pojemnik zawierający od 500 do 600 ml spełni oczekiwania osoby potrzebującej zapasu na dłuższy okres czasu. Sprawdź płyn Clean Active Premium w dużej butelce. Mniejszy płyn o pojemności 100 ml świetnie sprawdzi się w podróży. Podczas użytkowania preparatu należy pilnować jego daty ważności.

Pamiętaj!

 • Do czyszczenie soczewek  stosuj wyłącznie płyny do tego przeznaczone
 • Używaj płynu do pielęgnacji soczewek także do czyszczenia pojemników na soczewki.
 • Pamiętaj, aby przechowywać soczewki w płynie zgodnie z zaleceniem producenta.
 • Pamiętaj o prawidłowej pielęgnacji soczewek i mechanicznie czyść jej powierzchnię każdorazowo po zdjęciu z oka.

Zapoznaj się z instrukcją krok po kroku: jak czyścić soczewki kontaktowe.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter