Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Ortosoczewki, soczewki toryczne – dla kogo?

9 lutego, 2019

O istnieniu soczewek miesięcznych i jednodniowych wie już większość z nas. Zdecydowanie mniej popularne są ortosoczewki i soczewki toryczne. Temat zainteresuje głównie tych z nas, którzy mają astygmatyzm. W artykule znajdą coś dla siebie również ci, którzy lubią intrygować, czy też pasjonują się sportem. Najpewniej jako pierwsi sięgną po nowe możliwości, które oferuje współczesny rynek.

Soczewki na dłużej

Naukowcy zaoferowali nam między innymi oszczędność czasu. Przy wyborze soczewek o przedłużonym trybie noszenia lub miesięcznych całodobowych „odpada” nam wiele obowiązków. Pierwsze z nich można nosić przez okres do sześciu dni i sześciu nocy, bez konieczności zdejmowania i pielęgnacji. Typ „miesięczne całodobowe” jest podobny, z tą różnicą, że starcza na cały miesiąc. Szkła kontaktowe kwartalne lub roczne pozwalają na zdecydowanie dłuższe stosowanie tej samej pary kontaktów, jednak z obowiązkiem codziennej pielęgnacji.

Soczewki ortokeratologiczne, zwane też ortosoczewkami

Czy wiesz o istnieniu tzw. ortosoczewek? Jest to niechirurgiczna metoda terapii wad wzroku. Brzmi zachęcająco, lecz jak każda inna wymaga regularności. Ortosoczewek nie zakładamy na dzień, lecz na noc. Podczas snu kształtują one twoją rogówkę tak, aby w ciągu dnia zapewnić prawidłowe widzenie. Początkowo zakłada się je każdej nocy, by stopniowo zmniejszyć częstotliwość. Po jakimś czasie wystarczą dwa razy w tygodniu. Nie można z nich jednak zupełnie zrezygnować. Taka decyzja grozi bowiem powrotem rogówki do pierwotnego kształtu i odnowieniem wady. Żywotność ortosoczewek wynosi dwa lata.

Soczewki kolorowe z mocami

Kiedy pojawiły się soczewki kolorowe ich głównymi adresatami były osoby bez wady wzroku. Dziś każdy możne z nich korzystać. Istnieją wersje o naturalnej barwie, intensywnych kolorach, lub nawet z wzorami. Niestety, czym większa wada wzroku, tym mniejszy wybór. Istotne jest to, że i tutaj mamy rozróżnienie na jednodniowe, miesięczne i kwartalne.

Soczewki toryczne (dla osób z astygmatyzmem)

Wielu z nas cierpi na astygmatyzm. Być możne znajdują się w tym gronie osoby przekonane, że przekreśla to możliwość noszenia soczewek kontaktowych. Nic bardziej mylnego. Rozwiązaniem dla astygmatyków są soczewki toryczne. Astygmatyzm polega na obniżeniu ostrości widzenia. Przyczyną jest zaburzenie kulistości rogówki. Od tradycyjnych soczewek, toryczne różnią się budową. Te pierwsze charakteryzuje powierzchnia sferyczna. W przypadku drugiej kategorii mamy do czynienia z kształtem figury geometrycznej o nazwie torus.

Kiedyś okulary korekcyjne były jedyną opcją korekcji wzroku. Dzisiaj możemy cieszyć się ogromem możliwości i różnorodnością soczewek kontaktowych. Kto wie, jakie wygody czekają przyszłe pokolenia.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Smartfony, tablety, laptopy czy telewizory – wszystko to jest wielkim…

  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Soczewki przyszłości

  Soczewki przyszłości

  Kończy się rok 2019, wchodzimy w kolejną dekadę XXI wieku,…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter