Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Krótkowzroczność – okulary czy soczewki?

31 października, 2017
Krótkowzroczność - okulary czy soczewki?

Krótkowzroczność jest najczęściej występującą wadą wzroku. Obecnie cierpi na nią aż 1,6 miliarda ludzi. Objawia się niewyraźnym widzeniem z dużych odległości i często potrzebą przesadnego zbliżania przedmiotów, które znajdują się blisko. Jaką korekcję krótkowzroczności zastosować: okulary czy soczewki?

Okulary czy soczewki?

W przypadku krótkowzroczności możemy stosować okulary jak i soczewki kontaktowe. Sposób korekcji zależy od preferencji i potrzeb użytkownika. Jeśli masz problem z ostrym widzeniem tylko po zmierzchu, albo trudności podczas czytania książki – najlepszą metodą dla Ciebie będą okulary. Ponieważ są najłatwiejsze do stosowania w krótkim czasie. Zdecydowanie wygodniejsze dla Ciebie będzie założenie okularów na czas czytania książki bądź jazdy samochodem.

Dla kogo soczewki?

Jeśli Twoja wada refrakcji jest głęboka na tyle, że potrzebujesz korekcji ciągłej – sięgnij po soczewki kontaktowe. Będą dla Ciebie zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem. Specyfikacja soczewek pozwoli Ci na prawidłowe widzenie w każdych warunkach. Ponadto soczewki kontaktowe zdecydowanie lepiej niż okulary chronią oczy przed nadmiernym wysuszeniem, dlatego coraz chętniej sięgają po nie osoby pracujące przed ekranem monitora. Zastosowanie nowoczesnych technologii pomaga dodatkowo ograniczyć objawy zmęczenia, utrzymać odpowiednie nawilżenie oka oraz zapewnia stabilność filmu łzowego.

Ortokorekcja

To bardzo istotny sposób korekcji krótkowzroczności. Polega na stosowaniu specjalnych, twardych soczewek kontaktowych – ale tylko na noc. Ich kształt zmienia układ rogówki podczas naszego snu, dzięki czemu w ciągu dnia widzimy poprawnie. Ortokorekcję z powodzeniem można stosować w krótkowzroczności od 1D do 5D. Metody tej nie należy się obawiać. Ortokorekcja jest w pełni bezpieczna, polega na ucisku soczewki kontaktowej na centralną część rogówki, co powoduje przemieszczenie nabłonka w stronę obwodu, dzięki czemu zostaje przesunięty punkt skupienia światła na siatkówkę. Właśnie to umożliwia ostre widzenie w ciągu dnia, przez kilkanaście (nawet kilkadziesiąt) godzin. Ortokorekcja nie jest jednak metodą trwale zmieniającą układ rogówki, dlatego chcąc utrzymać prawidłowe efekty należy regularnie stosować się do zaleceń lekarza okulisty odnośnie stosowania odpowiednich soczewek.

 

Joanna
  Powiązane wpisy
  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Smartfony, tablety, laptopy czy telewizory – wszystko to jest wielkim…

  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Soczewki przyszłości

  Soczewki przyszłości

  Kończy się rok 2019, wchodzimy w kolejną dekadę XXI wieku,…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter