Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Oko w oko ze smogiem

9 stycznia, 2017

Smog i jego wpływ na nasze zdrowie jest jednym z głównych tematów poruszanych w mediach w ostatnim czasie. Zanieczyszczenie powietrza przez pyłki węglowe zawsze było dużym problemem, z którym borykały się miasta w Polsce, a który w sezonie zimowym jeszcze bardziej przybiera na sile. Zagrożenia zdrowotne jakie stwarza długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym przez smog środowisku są bardzo poważne i oprócz wpływu na Twój układ oddechowy oraz układ krążenia, może mieć też nieprzyjemne skutki dla Twoich oczu.

Jaki wpływ ma smog na oczy?

Podczas dni, kiedy stężenie pyłów jest w powietrzu wysokie, mogą u Ciebie wystąpić takie objawy jak suchość oka lub alergiczne zapalenie spojówek, pieczenie, swędzenie i ból oczu, wrażliwość na słońce i delikatne rozmycie obrazu. Ten problem może się nasilić u osób, które spędzają czas na zewnątrz lub długotrwale siedzą przed monitorem komputera.

Co możesz zrobić dla swoich oczu w tych dniach?

 • Oczy potrzebują nieustannego nawilżenia. Staraj się mrugać jak najwięcej lub zwilżaj je wodą. Częste mruganie odświeża, odżywia i odkaża oko. Dodatkowo możesz użyć nawilżających kropli do oczu, które skutecznie i na dłużej zatrzymają ich wysychanie.
 • Jedz produkty bogate w kwasy Omega 3, dzięki którym Twój płyn łzowy zapewniający oczom nawilżenie będzie zdrowszy i złagodzi zespół suchego oka.
 • Jeśli pracujesz przy komputerze, przyswój sobie serię przerw 15:15 i rób przerwy co 15 min, zamykając oczy na 15 sekund.
 • Zapewnij oczom dostateczną ilość światła podczas czytania i pisania, aby zminimalizować ich zmęczenie.
 • Jeżeli wychodzisz na zewnątrz, załóż okulary z bocznymi osłonami, aby zapobiec ekspozycji oczu na smog i kurz.
 • Postaraj się o czyste powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywasz. Rośliny takie jak sansewieria (wężownica), grubosz czy palma Areka są najlepszymi naturalnymi sposobami w walce o czystszą atmosferę. Najlepiej, aby w zamkniętym pomieszczeniu znalazły się cztery rośliny o wysokości ok. 1,5m. Oczyszczacz powietrza z filtrem i nawilżaczem powietrza również może wspomóc wrażliwe oczy.

Jeśli zaobserwujesz u siebie zaczerwienienie oczu, przeciągłe uczucie obecności ciała obcego w oku, objawy alergii lub inne dolegliwości, koniecznie skonsultuj się ze swoim okulistą.

Sylwia
  Powiązane wpisy
  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Smartfony, tablety, laptopy czy telewizory – wszystko to jest wielkim…

  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Soczewki przyszłości

  Soczewki przyszłości

  Kończy się rok 2019, wchodzimy w kolejną dekadę XXI wieku,…

  Dyskusja na temat tego post

  1. Agnieszka pisze:

   2 tygodnie temu, kiedy we Wrocławiu stężenie PM 2.5 przekraczało 700 % normy moje oczy umierały, a jeszcze praca przed komputerem, ciągłe pieczenie, łzawienie, to było straszne.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter