Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Do kogo i kiedy pójść? Okulista, optometrysta, czy optyk?

27 września, 2017

Okulista to zawód znany nam od wielu lat. Optometrysta już nieco mniej, ale powoli przyzwyczajamy się, że ktoś taki jest. Kim natomiast jest ortoptysta albo tyflopedagog? Czym, tak naprawdę, zajmuje się optyk? Wyjaśniamy, podpowiadamy kiedy i do kogo się udać oraz w czym pomoże nam dany specjalista. 

Okulista

Jest lekarzem, który specjalizuje się w zakresie diagnostyki i leczenia chorób oczu, (jak i również w zakresie doboru okularów korekcyjnych i aplikacji soczewek kontaktowych). Jeśli odczuwasz ból, pieczenie oka, doświadczyłeś jakiegokolwiek urazu tego narządu – pomóc może wyłącznie okulista. Zajmuje się wszelkimi uszkodzeniami i chorobami oczu, takimi jak zapalenie spojówek, gradówka, zaćma, czy jaskra.

Optometrysta

To specjalista zajmujący się badaniem wad wzroku (badanie refrakcji) i zaopatrzeniem w pomoce wzrokowe. W jego kwestii leży również diagnoza i określenie właściwego postępowania w przypadku chorób oczu oraz rehabilitacji układu wzrokowego. Ważne tutaj jest słowo “diagnoza”, ponieważ optometrysta zauważając chorobę bądź uszkodzenie oka, skieruje nas do okulisty, bowiem sam nie zajmuje się leczeniem. Jednak w celu doboru odpowiednich soczewek kontaktowych, bądź szkieł okularowych powinniśmy odwiedzić właśnie optometrystę. Jest on specjalnie przeszkolony i posiada odpowiedni sprzęt do badania wzroku pod kątem doboru najlepszych narzędzi korekcji. Wykonuje odpowiednie testy i pomiary, dzięki czemu możemy mieć pewność, że okulary, czy soczewki kontaktowe będą najlepiej korygować naszą wadę. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż wada wzroku to nie choroba. Należy odróżnić chorobę (np. zapalenie spojówek) od wady (np. krótkowzroczności). W pierwszym przypadku udamy się do okulisty, gdyż tylko on zajmuje się leczeniem chorób narządu wzroku.

Ortoptysta

Zajmuje się głównie diagnozą, rehabilitacją i ćwiczeniami szczególnie z dziećmi, u których występują zaburzenia widzenia obuocznego, czy zaburzenia ruchomości gałek ocznych. Ortoptyści wspomagają pracę okulisty w procedurach diagnostycznych dotyczących chorób oka i systemu wzrokowego. Szczególnie pomocni są w przypadku rehabilitacji zeza, niedowidzenia czy kłopotów z czytaniem i pisaniem. Ortoptyści mogą pracować zarówno z dorosłymi, młodzieżą jak i najmłodszymi, gdyż przechodzą specjalne szkolenia dotyczące współpracy z dziećmi.

Tyflopedagog

To tzw. terapeuta widzenia. Ma szeroki zakres kwalifikacji i umiejętności. Pracuje z ludźmi niewidomymi i słabo widzącymi, którzy problemy wzrokowe mają od urodzenia, bądź wczesnego dzieciństwa. Tylopedagog jest również dla tych, których możliwości wzrokowe pogarszają się stopniowo lub gwałtownie, na skutek urazów, czy przebytych chorób. To właśnie w jego kompetencji jest nauczenie zarówno dzieci i dorosłych, jak uczestniczyć w świecie ze swoją wadą wzroku. To pedagog w szerokim tego słowa znaczeniu. Uczy jak funkcjonować w domu, w szkole, jak przechodzić przez ulicę. Pokazuje dzieciom jak uczyć się w szkole, jak poradzić sobie w klasie, jest także nauczycielem wspomagającym. Pomaga nauczyć się życia codziennego w domu i poza nim.

Optyk

Zajmuje się wykonaniem okularów, ich konserwacją i naprawą. Montuje odpowiednie szkła korekcyjne w oprawach. Dobiera również soczewki okularowe zgodnie z receptą wydaną przez okulistę bądź optometrystę. Optyk również służy pomocą w wyborze odpowiednich okularów, które będą jak najlepiej dopasowane do kształtu naszej twarzy, wyglądu czy trybu życia.

Joanna
  Powiązane wpisy
  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Smartfony, tablety, laptopy czy telewizory – wszystko to jest wielkim…

  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Soczewki przyszłości

  Soczewki przyszłości

  Kończy się rok 2019, wchodzimy w kolejną dekadę XXI wieku,…

  Dyskusja na temat tego post

  1. Ewelina pisze:

   Dzięki za wpis, teraz już wiem do jakiego specjalisty się udać 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter