Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Nadciśnienie tętnicze a wzrok – choroby cywilizacyjne

22 maja, 2019

Cukrzyca i nadciśnienie tętnicze to choroby cywilizacyjne, które mają znaczący wpływ na pogorszenie wzroku. Warto wiedzieć czym się wyróżniają, a także jak się przed nimi uchronić i do czego mogą doprowadzić.

Choroby cywilizacyjne to schorzenia, których przyczyną jest prężny rozwój współczesnej cywilizacji. Postęp ten ma postać coraz większego uprzemysłowienia i urbanizacji. Przyczyną jest także degradacja środowiska naturalnego i tryb życia pozbawiony dostatecznej aktywności fizycznej. Rośnie przy tym odsetek osób żyjących w ciągłym pędzie oraz mających problemy z odżywianiem i stresem.

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze, zwane jest także nadciśnieniem i należy do jednych z najpowszechniejszych chorób układu krążenia. Co gorsza, jesteśmy obecnie świadkami sytuacji, w której cierpi na nią coraz więcej osób poniżej 35. roku życia.

Ciśnienie tętnicze krwi to w uproszczeniu siła wywierana przez płynącą krew na ściany naczyń. Nadciśnieniem określamy stan, w którym ciśnienie niebezpiecznie wzrasta niezależnie od okoliczności. Mówimy o nim wtedy, gdy serce pracuje ze zwiększonym wysiłkiem (wysokie ciśnienie skurczowe – górne), bądź gdy zahamowany został przepływ krwi do mięśnia sercowego (wysokie ciśnienie rozkurczowe – dolne).

Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego nie powinna przekraczać 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego (140/90 mm Hg).

Nadciśnienie tętnicze jest niezwykle niebezpieczną chorobą i niejednokrotnie trudną do szybkiego rozpoznania, gdyż u wielu osób przez długi czas nie występują żadne jednoznaczne objawy. To niebezpieczne schorzenie uszkadza nie tylko nerki, serce i mózg, lecz także oczy.

Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?

Jeśli po pierwszym pomiarze wartość ciśnienia skurczowego przekracza 140, a rozkurczowego 90 mm Hg (milimetrów słupa rtęci) powinniśmy niezwłocznie powtórzyć badanie. O nadciśnieniu tętniczym mówimy wtedy, gdy wspomniana sytuacja powtórzy się w trakcie kolejnego pomiaru. Choroby i sytuacje, w przebiegu których pojawia się nadciśnienie to:

 • choroby miąższu nerek i naczyń krwionośnych zaopatrujących nerkę;
 • guzy nadnerczy np. pheochromocytoma i nerek;
 • liczne choroby endokrynologiczne;
 • stosowanie niektórych leków i substancji uzależniających.
Nadciśnienie tętnicze a wzrok

Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do powikłań w narządzie wzroku. Jednym z najczęściej występujących schorzeń tego typu jest retinopatia nadciśnieniowa. Pojęciem tym określamy – obserwowane na dnie oka – zmiany w naczyniach siatkówki spowodowane nadciśnieniem tętniczym. Nieleczone nadciśnienie może również doprowadzić do uszkodzenia innych struktur oka: błony naczyniowej (choroidopatia nadciśnieniowa) i nerwu wzrokowego (neuropatia nadciśnieniowa). Może ono być także przyczyną: zakrzepu żyły środkowej siatkówki, zatoru tętnicy środkowej siatkówki, zeza porażennego oraz udaru mózgu.

Więcej na temat nadciśnienia tętniczego i jego wpływie na wzrok możesz przeczytać w artykule pt. „Choroby cywilizacyjne a wzrok”, dostępnym w Poradniku optometrysty na stronie Szkla.com.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnymi (w tym nadciśnienia) należy dbać o zdrowie, czyli uprawiać sporty, regularnie jeść pełnowartościowe posiłki, ograniczać używki i poddawać się regularnym badaniom.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter