Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Jak długo można nosić soczewki?

26 września, 2019

Na to, jak długo można nosić soczewki ma wpływ wiele czynników. Najważniejszym spośród nich jest rodzaj stosowanych soczewek kontaktowych – czy są to szkła do noszenia w trybie dziennym, czy ciągłym (dzień i noc). Na drugim miejscu należy wymienić nasze indywidualne predyspozycje i związane z nimi zalecenia specjalisty. Po trzecie wreszcie, nie można zapominać o warunkach zewnętrznych, które mogą utrudnić długie użytkowanie soczewek.

Jak długo można nosić soczewki?

Producenci soczewek podkreślają, że szkła kontaktowe do dziennego trybu noszenia można nosić nieprzerwanie od 6 do 14 godzin. Inaczej wygląda sprawa z tymi do noszenia w trybie ciągłym, zwanymi także day&nght. Można je stosować bez zdejmowania nawet przez 30 dni. Wszystkie te informacje należy jednak traktować jako uniwersalne zalecenia, które wymagają skonfrontowania z naszymi indywidualnymi predyspozycjami. Może się bowiem okazać, że ze względu na wrażliwe i skłonne do przesuszenia oczy nie możemy nosić całodobowych soczewek. Sprawę wyboru odpowiednich soczewek kontaktowych ułatwia na szczęście fakt, że w decyzji tej pomaga okulista, optyk, optometrysta czy kontaktolog. Na konsultacji ze wspomnianym specjalistą należy przekazać mu kilka istotnych informacji. W wywiadzie będziesz proszony, aby:

 • opisać kondycję oczu
 • powiedzieć kilka słów o środowisku, w jakim najczęściej przebywasz – czy są to miejsca zadymione, zakurzone, zanieczyszczone bądź o niskiej wilgotności powietrza;
 • nakreślić styl życia jaki prowadzisz – opisując codzienność należy wspomnieć między innymi o charakterze i warunkach naszej pracy (np. osoby używające na co dzień komputera często skarżą się na suche i piekące oczy).

Powyższe dane są niezwykle istotne, gdyż bez nich wybrany model soczewek może się okazać nieodpowiedni dla naszych oczu.

Czy można nosić soczewki po terminie?

Terminu wymiany soczewek należy bezwzględnie przestrzegać, gdyż jego przekroczenie może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Przenoszenie szkieł kontaktowych może prowadzić zarówno do drobnych podrażnień, jak i niebezpiecznych infekcji narządu wzroku. Niekiedy także może dość do tak silnych podrażnień, że noszenie soczewek kontaktowych już nigdy nie będzie możliwe. Należy zatem podkreślić, że ustalony przez producentów termin wymiany soczewek nie jest przypadkowy. Aby go określić grono specjalistów bierze pod uwagę m.in.: wytrzymałość mechaniczną materiału, szybkość degeneracji powierzchni soczewki, reakcję oka na soczewkę, jakość i ilość łez, procedurę pielęgnacji oraz zwyczaje pacjentów.

Odpowiedź na pytanie „Czy soczewki można nosić po terminie?” brzmi zdecydowanie: nie. Nie można bowiem zapominać, że warunki zewnętrzne, łzy i środki do pielęgnacji mają wpływ na strukturę szkieł kontaktowych. Z uwagi na powyższe, specjaliści często rekomendują stosowanie jednodniowych soczewek– każda para przeznaczona jest do jednorazowego użytku.

Termin wymiany soczewek – jak go nie przegapić?

Jeśli Twoim problemem jest zapominanie o terminie wymiany soczewek, zerknij na porady, które umieściliśmy na blogu Szkla. W artykule „Termin wymiany soczewek – jak go pilnować?” prezentujemy kilka metod na zapamiętanie tej niezwykle ważnej daty.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter