Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Jak chronić oczy zimą?

10 lutego, 2019

Zima to ciężki czas dla naszych oczu. Dni są wówczas bardzo krótkie, więc wydłużają się godziny spędzane w oświetlonych pomieszczeniach. Źródłem zmęczenia nie jest niestety tylko sztuczne światło. Groźne dla oczu jest także słońce. Zimą oprócz zwykłego promieniowania do naszych oczu dociera aż 85% światła odbitego od śniegu. Niebezpieczne jest to, że większość z nas nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, zdecydowanie bardziej chroniąc wzrok latem niż w czasie zimy.

Zimowe niebezpieczeństwa

Okazuje się, że okulary przeciwsłoneczne z filtrem są nam potrzebne również zimą. Zabezpieczają one przednią powierzchnię oka (rogówkę, spojówkę) przed wpływem szkodliwego promieniowania. Dzięki nim zmniejsza się także ilość promieni, które dochodzą do soczewki i siatkówki. Bez ochrony zimowe słońce w krótkim czasie może spowodować ostre zapalenie spojówek i uszkodzenie rogówki. Bardzo groźne jest promieniowanie odbite, które może skutkować oparzeniem plamki, a nawet jej zniszczeniem. Zimą słońce wyrządzić może szereg szkód, a do wcześniejszych należy dodać między innymi: szybsze mętnienie soczewek lub zwyrodnienie w plamce (odpowiada ona za ostrość widzenia).

Zimą pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych

Wybieraj okulary przeciwsłoneczne, które posiadają filtr chroniący przed promieniowaniem. Specjaliści radzą, by spośród dostępnych kolorów wybrać ciemnobrązowe, szarozielone, lub granatowe. Czarne (wbrew pozorom) nie są najlepszą opcją, gdyż mogą powodować rozszerzenie źrenicy.

Najgorsze dla naszych oczu (choć na pewno nie nastroju) są dni śnieżne i słoneczne jednocześnie. W Polsce jest ich niewiele w ciągu roku, lecz gdy już są, potrafią mocno nadwyrężyć nasz wzrok. Eskimosi doskonale wiedzą, czym jest „śnieżna ślepota”. Nic dziwnego, w końcu żyją w ekstremalnych warunkach. Eskimoska społeczność robiła z kości zwierząt specjalne okulary ograniczające dostęp światła do oczu, chroniąc w ten sposób swój wzrok.

Jak zadbać o oczy zimą (i nie tylko)

Ochrona pod postacią okularów przeciwsłonecznych to jedno. Gdy przebywamy w sztucznie oświetlonych pomieszczeniach z klimatyzacją, pamiętajmy o odpoczynku (dla ciała i duszy). Co jakiś czas warto sobie zrobić kilkuminutową przerwę od ekranu komputera (gdy np. jesteśmy w pracy). Jeśli mamy taką możliwość, wyjdźmy przed budynek lub na spacer. Jeśli musimy zostać w biurze, zerknijmy przez okno, posiedźmy chwilę przy zgaszonych monitorach lub siądźmy na „pracowniczej sofie”. Pamiętajmy też o nie narażaniu oczu na duże kontrasty w pomieszczeniu. Zdecydowanie unikajmy przebywania w ciemnym pokoju z jedynym źródłem światła w postaci jaskrawego monitora.

 

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter