Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Historia soczewek kontaktowych

21 lutego, 2019

Dziś z łatwością znajdziemy soczewki kontaktowe dopasowane do naszej wady. Nie zawsze tak było. Historia soczewek sięga 500 lat wstecz. Pojawił się wtedy pierwszy projekt nowego wynalazku. Pierwsi wynalazcy – Leonardo da Vinci, czy Kartezjusz – nie dysponowali jednak na tyle zaawansowaną technologią, by wcielić swoje pomysły w życie.

Teorie

Historia soczewek kontaktowych sięga renesansu. Leonardo da Vinci, jeden z największych uczonych tamtych czasów w 1508 roku rozważał możliwość korekty wzroku bezpośrednio na powierzchni oka. W 1632 roku – Kartezjusz opracował w teorii soczewki korygujące pokrywające rogówkę. Warto w tym miejscu zauważyć, że pierwsze okulary pojawiły się nieco wcześniej (XIV w.)

Szklana rurka wypełniona wodą?

Prawdziwy przełom nastąpił w roku 1801, kiedy Thomas Young – angielski fizyk i lekarz – skonstruował działający model soczewki kontaktowej. Była to mała szklana rurka wypełniona wodą. 20 lat później inny Brytyjczyk – John Herschel, dzięki znajomości techniki szlifowania soczewek nadał im dzisiejszy kształt.

Pierwszy zadowolony pacjent

Musiało minąć kolejnych kilkadziesiąt lat, żeby pojawił się  wybitny umysł zainteresowany pracą nad wynalazkiem. W 1887 roku, Friedrich Anton Müller – specjalista od szkła – wykonał na zlecenie lekarza soczewkę korekcyjną. Skorzystał z niej mężczyzna chory na zaćmę i pozbawiony powieki. Przez lata chroniła jego oczy przez wysuszeniem.

Gwałtowny rozwój wynalazku

Metoda Johna Herschela została wykorzystana przez kolejnych wynalazców. Około roku 1890 swoje wersje soczewek szklanych zaprezentowało niezależnie od siebie trzech uczonych. Niestety, szybko okazało się, że szkło jest niewygodnym i niepraktycznym materiałem.

Twarde soczewki kontaktowe

W latach 30 XX w. amerykański okulista, William Feinbloom użył soczewek w części wykonanych z plastiku. Rok później Istvan Gyorffy odkrył istnienie nowego materiału, zwanego pleksiglasem (lub polimetakrylanem). Uczony opisał jej zastosowanie do produkcji soczewek kontaktowych. Pleksiglas jest przezroczystym tworzywem sztucznym o niewielkiej twardości i dużej odporności na działanie ultrafioletu. W 1947 roku opracowano soczewkę, która nie zakrywała całej gałki ocznej, a jedynie rogówkę. W ten sposób narodziły się twarde „kontakty”. Niestety one także miały kilka wad: sztywność i brak przepuszczalności tlenu.

Historia soczewek a współczesność

Dzisiejsze miękkie soczewki powiązane są z 1960 rokiem. Wynalazł je czechosłowacki badacz Otto Wichterle  ze swoim asystentem Drahoslavem Limą. Wciąż jednak walczono z niedoskonałością pojawiających się patentów. Tym razem problemem było szybkie odwodnienie, słabe właściwości optyczne i wchłaniane bakterii. W roku 1971 pojawiło się rozwiązanie. Firma Bausch & Lomb wyprodukowała pierwsze soczewki z materiału hydrożelowego.

Kolejne pomysły i wynalazki należą już do obecnych czasów i piszemy o nich w artykule o soczewkach miesięcznych i jednodniowych. Najnowszym osiągnięciom w dziedzinie okulistyki i optometrii poświęcony jest natomiast tekst pt. „Ortosoczewki, soczewki toryczne – dla kogo?”. Zapraszamy do lektury.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Smartfony, tablety, laptopy czy telewizory – wszystko to jest wielkim…

  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Soczewki przyszłości

  Soczewki przyszłości

  Kończy się rok 2019, wchodzimy w kolejną dekadę XXI wieku,…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter