Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Drzemka w soczewkach

19 marca, 2019

Sen w soczewkach – zakładając, że nie są to „kontakty” całodobowe – może mieć bardzo poważne skutki dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest niedotlenienie. Sen w soczewkach ogranicza bowiem dostęp tlenu do rogówki, która pozbawiona jest naczyń krwionośnych. Rogówka zdana jest wobec tego na kontakt z powietrzem, otrzymując tą drogą konieczny do prawidłowego funkcjonowania tlen. Zamknięte powieki dodatkowo blokują jego dostęp.

Wśród innych problemów, spowodowanych spaniem w soczewkach, można wymienić: infekcje rogówki, podrażnienia i przesuszanie gałek ocznych. Niestety nawet krótka drzemka w „kontaktach” codziennej wymiany może być groźna dla naszego wzroku.

Krótka drzemka

Jeśli jednak zdarzy nam się zasnąć na kilka minut w soczewkach, pamiętajmy by po przebudzeniu zdjąć je na moment i przemyć płynem w celu likwidacji powstałych w czasie snu osadów.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są soczewki kontaktowe do noszenia w trybie ciągłym (np. 30 dni i 30 nocy). Zostały one stworzone z myślą o miesięcznym stosowaniu, bez zdejmowania. Nawet w ich przypadku możliwe jest jednak ściąganie na noc, przechowywanie w specjalnym płynie i zakładanie następnego dnia rano. Jest to najbezpieczniejszy sposób postępowania, a my zyskujemy podwójnie: nasze oczy odpoczywają, a soczewki ulegają odświeżeniu.

Nawilżaj oczy

Przed snem warto skropić oczy kroplami nawilżającymi. Pomoże to zmyć zalegające zanieczyszczenia i nawilżyć soczewkę. Dodatkową ochronę zapewni ponowne przemycie oczu kroplami po przebudzeniu.

Soczewki jednodniowe

Jeśli pragniemy, jak największej ochrony dla naszych oczu możemy również zainwestować w soczewki jednodniowe. Pamiętajmy jednak, że należy je zdejmować przed snem, a po przebudzeniu założyć nowe. Ich cechą charakterystyczną jest bowiem jednorazowość i stosowanie jedynie w ciągu dnia. Dzięki codziennym korzystaniu z nowej pary soczewek zagrożenie infekcjami maleje do minimum.

Soczewki z materiału hydrożelowego a soczewki silikonowo-hydrożelowe

Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma materiałami jest stopień przepuszczalności tlenu i zawartość wody.

Soczewki hydrożelowe przekazują tlen do oka za pomocą wody, zawartej w soczewce. Czym więcej wody w hydrożelowych „kontaktach”, tym większa przepuszczalność tlenu. Niestety, wysoka zawartość wody czyni tego rodzaju soczewki bardzo delikatnymi. Dodatkowo bez względu na to, jak dużo wody jest w soczewkach hydrożelowych, ich współczynnik przepuszczalności tlenu jest nadal zbyt niski, aby mogły być noszone przez całą dobę. Specjaliści szczególnie przestrzegają przed zasypianiem w tego typu soczewkach.

Soczewki silikonowo-hydrożelowe (określane także, jako soczewki silikonowe) są soczewkami nowej generacji. Przepuszczają one 5-6 razy więcej tlenu niż typ zwany hydrożelowymi. W silikonowych soczewkach głównym transporterem tlenu do oka jest silikon.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czego jeszcze nie można robić w soczewkach – przeczytaj artykuł o częstych grzechach „soczewkowiczów”.

 

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter