Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Czym są mroczki przed oczami?

23 maja, 2019

Mroczki (muszki) przed oczami mogą pojawić się w każdym wieku. Choć przyczyny ich powstawania nie są do końca znane, wiemy, że ich występowanie może stanowić objaw choroby. Muszki przed oczami towarzyszą m.in. jaskrze, zaćmie, retinopatii cukrzycowej, guzowi wewnątrzgałkowemu, czy chorobom ciała szklistego. Najczęściej jednak są naturalnym wynikiem starzenia się organizmu i nie zagrażają naszemu zdrowiu.

Czym są mroczki?

Są to ubytki w polu widzenia, które przyjmują postać muszek, kłaczków, błysków, itp. Wyróżnia je również to, że widziane są najczęściej na jasnym tle. Ich pojawienie się może sugerować nie tylko choroby narządu wzroku, lecz także schorzenia neurologiczne, czy kardiologiczne. Gdy mroczki przed oczami są naturalnym objawem starzenia się organizmu ich przyczyną są męty w ciele szklistym. Z biegiem lat wspomniana część oka kurczy się i rozpada. W procesie tym biorą udział znajdujące się w ciele szklistym włókna kolagenowe, które ulegają degeneracji przeobrażając się w drobinki. W rezultacie do ciała szklistego dostaje się mniej światła, a jego ubytki przybierają postać mroczków. Może się jednak okazać, że ubytki w polu widzenia utrudniają nam funkcjonowanie. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza: internisty, a następnie wskazanego przez niego specjalisty.

Do niegroźnych przyczyn pojawienia się tzw. muszek należą:

 • zanieczyszczenia oka ciałem obcym;
 • krótkotrwałe osłabienie, spowodowane np. nadmiernym wysiłkiem.
Choroby, przy których mogą pojawiać się mroczki
 • jaskra, która prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego;
 • zaćma – choroba, której wynikiem jest zmętnienie soczewki;
 • schorzenia siatkówki, a wśród nich najczęściej odwarstwienie siatkówki. Gdy odrywa się ona od znajdującej się pod nią naczyniówki dochodzi do przerwania naczyń krwionośnych;
 • retinopatia cukrzycowa – występuje ona, gdy mroczki przed oczami są spowodowane zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi;
 • guz wewnątrzgałkowy, który naciska na naczynia w gałce ocznej zwiększając tym samym ciśnienie wewnątrzgałkowe;
 • patologie ciała szklistego, do których należy m.in. współczulne zapalenie oka;
 • migrena z aurą, której towarzyszy silny ból głowy;
 • choroby genetyczne, a wśród nich m.in. zwyrodnienie plamki żółtej oraz stwardnienie rozsiane.

Należy pamiętać również o tym, że ubytki w widzeniu poprzedzają stan przedrzucawkowy lub krwotok podpajęczynówkowy. Są to bardzo groźne sytuacje, w których potrzebna jest szybka i fachowa pomoc lekarska.

Profilaktyka

W sytuacji, gdy mroczki przed oczami współtowarzyszą chorobom genetycznym, takim jak zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), czy stwardnienie rozsiane –  w pełni skuteczne leczenie nie jest możliwe. Na szczęście ubytki w polu widzenia są najczęściej wynikiem:

 • niedoborów żywieniowych (anemii);
 • zaburzeń przepływu krwi przez naczynia.

W powyższej sytuacji można poprawić swój stan zdrowia za pomocą: zbilansowanej diety, aktywnego trybu życia oraz ostrożności przy stosowaniu środków antykoncepcyjnych.

Więcej na temat wspomnianych wyżej chorób dowiesz się czytając dział Poradnik na stronie bloga Szkla.com. Wiedzę o mroczkach możesz natomiast zgłębić dzięki artykułowi pt. „Czy powinniśmy się niepokoić muszek przed oczami?”.

 

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter