Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Czy soczewka może wypaść z oka?

31 lipca, 2019

Artykuł „Czy soczewka może wypaść z oka?” jest podsumowaniem i uzupełnieniem rozmowy, która wywiązała się na naszym fanpage’u na Facebooku. Jest to więc wspólna praca naszej redakcji i społeczności Szkla.com. Dziękujemy, że podzieliliście się z nami swoimi doświadczeniami. Wasze komentarze zainspirowały nas do napisania tekstu, którego głównym tematem jest wypadanie soczewek z oka: to prawda czy mit?

Soczewki kontaktowe zostały tak zaprojektowane, aby nie wypadać same z oka. Jeśli mimo tego doświadczyliśmy sytuacji, w której soczewka wypadła – musi być tego przyczyna zewnętrzna. Do najczęstszych należą: zbyt suche oczy lub pocieranie oka, a przede wszystkim nieodpowiedni rozmiar soczewki.  Są to sytuacje wyjątkowe i sporadyczne, postaramy się zaprezentować wszystkie z nich. Co więcej, powiemy Wam, jak się przed nimi zabezpieczyć.

Nawilżaj oczy

Kilka osób wspomniało o związku pomiędzy suchymi oczami a wypadaniem soczewki. To jest najczęstsza przyczyna nieprawidłowego przylegania soczewki do oka. Problem ten można rozwiązać w prosty sposób, czyli stosując krople do oczu. „Sztuczne łzy” sprawią, że zarówno oczy, jak i soczewka będą odpowiednio nawilżone, a ryzyko przesunięcia się soczewek zostanie ograniczone do minimum. O regularnym stosowaniu kropli do oczu powinni pamiętać wszyscy soczewkowicze, a szczególnie osoby pracujące przy komputerze, kierowcy czy rowerzyści.  Dlaczego? W sytuacji dużego skupienia i wpatrywania się w monitor lub na drogę coraz rzadziej mrugamy, tym samym nie nawilżamy dostatecznie oczu. Dodatkowo, jeśli nie założymy okularów sportowych lub przeciwsłonecznych na szybką przejażdżkę rowerem, mocne podmuchy wiatru wysuszą soczewkę, wówczas nawet delikatne dotknięcie soczewki może spowodować jej wypadnięcie.

Nie trzyj oka!

Zdarza się, że oko piecze, swędzi lub kłuje. Pocieranie to naturalny odruch w takiej sytuacji. Niestety, tarcie oczu narusza soczewkę, która w rezultacie wywija się i w sporadycznych sytuacjach może nawet wypaść. Można tego uniknąć zakraplając oczy kroplami nawilżającymi  i czekając aż nieprzyjemne uczucie minie. Jeśli to nie pomoże polecamy ściągnąć soczewki, można przemyć je płynem do soczewek. (Pamiętaj, aby czytać właściwości płynów oraz zalecenia producenta względem stosowania!) . W takich momentach z pomocą przychodzą również okulary. Warto je mieć przy sobie – sprawdzą się w nagłych sytuacjach.

Uważaj na nieplanowane drzemki

Kilkoro z Was wspomniało również o nieplanowanej drzemce w soczewkach. Choć w soczewkach kontaktowych typu day & night nic Ci nie grozi, musisz pamiętać, że te, przeznaczone do noszenia w dzień nie sprawdzą się podczas snu. Soczewka dziennego trybu stosowania wysycha znacznie szybciej pod zamkniętą powieką, przez co możliwe jest jej przesunięcie lub nawet wypadnięcie.

Uprawiasz sport – załóż okulary sportowe

Wielu z Was pytało, jak chronić oczy podczas jazdy na rowerze czy pływania. W pierwszym z wymienionych przypadków narażamy się na mocne podmuchy wiatru, pył i inne zanieczyszczenia, które unoszą się w powietrzu. Na kontakcie z nimi cierpią przede wszystkim oczy oraz soczewki kontaktowe. Co więcej, wiatr wysusza soczewki i staje się przyczyną dodatkowych podrażnień. Problem ten można rozwiązać stosując okulary sportowe lub przeciwsłoneczne. Podczas pływania w założonych soczewkach kontaktowych koniecznie załóż gogle pływackie. Uchroni to przed wypadaniem soczewki oraz jej zanieczyszczeniem. Nie mniej jednak, po wizycie na basenie (oraz wszelkich akwenach wodnych) soczewki należy wyrzucić. W morskiej rzece mogą występować bakterie i drobnoustroje, które rozwijają się na powierzchni soczewki. Niekiedy samo czyszczenie płynem dezynfekującym to za mało – dlatego tak ważne jest, aby po kontakcie z wodą wymienić soczewki na nowe.

Sprawdź rozmiar i zakrzywienie soczewek

Ostatnią przyczyną wypadania soczewki z oka mogą być źle dobrane parametry krzywizny i średnicy. Jeśli więc mimo stosowania się do powyższych porad problem nie mija – udaj się do specjalisty. Okulista lub optometrysta sprawdzi, czy szkła kontaktowe zostały odpowiednio dobrane. Jeżeli okaże się, że ich wielkość i zakrzywienie są źle dopasowane, otrzymasz receptę na nowe, idealne dla oczu.

Masz trudności z zakładaniem soczewek? Przeczytaj przygotowane przez nas „Porady dla początkujących” . W artykule mówimy m.in. o tym jak przygotować się do zakładania soczewek i jak trzymać je w momencie aplikowania, a także o podstawach higieny i pielęgnacji soczewek kontaktowych.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

  Smartfony, tablety, laptopy czy telewizory – wszystko to jest wielkim…

  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Soczewki przyszłości

  Soczewki przyszłości

  Kończy się rok 2019, wchodzimy w kolejną dekadę XXI wieku,…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter