Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Cukrzyca a wzrok – choroby cywilizacyjne

23 kwietnia, 2019

„Choroby cywilizacyjne” to fraza coraz częściej wypowiadana na całym świecie. Prężny rozwój współczesnej cywilizacji, którego oznaką jest rosnące uprzemysłowienie i urbanizacja, może wpływać na degradację środowiska i tryb życia większości z nas. Nieprawidłowe odżywianie, mała aktywność fizyczna i szybkie tempo życia doprowadzają z kolei do wielu poważnych chorób. Jedną z nich jest cukrzyca.

Wspomniane schorzenia mają natomiast istotny wpływ na nasz wzrok.

Czym jest cukrzyca?

Jest to zaburzenie przemiany węglowodanowej – najczęściej genetycznie dziedziczone. Powodem cukrzycy jest niedobór insuliny, która obniża poziom glukozy we krwi. Ten rodzaj cukru prostego powinien ulec przemianie w tkankach i magazynowaniu w postaci glikogenu w wątrobie i mięśniach. Niestety u osób chorych na cukrzycę proces ten jest zaburzony. Prowadzi to w konsekwencji do podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Jednym z objawów nieleczonej cukrzycy jest pogorszenie ostrości wzroku.

Choroby oczu będące wynikiem cukrzycy

Cukrzyca jest przyczyną wielu chorób mających wpływ na narząd wzroku, a cukrzycowe powikłania mogą dotyczyć każdej jego struktury. Najczęściej dotyczą one jednak siatkówki, przyczyniając się do rozwoju retinopatii cukrzycowej. Nazwa ta obejmuje zmiany zwyrodnieniowo-naczyniowe we wspomnianej części oka. Retinopatia cukrzycowa stopniowo uszkadza wzrok, a w ostateczności może doprowadzić nawet do jego całkowitej utraty.

Cukrzyca może doprowadzić również do:

 • wahań ostrości widzenia, w tym np. makulopatii cukrzycowej, czyli patologii plamki, Plamką (z łac. macula) nazywamy miejsce w siatkówce, na które pada promień światła. Makulopatia cukrzycowa polega na zmianach w obrębie maculi, które blokują dopływ światła. W rezultacie dochodzi do upośledzenia ostrości widzenia. Choroba ta ma związek z nienormowanym poziomem glukozy we krwi;
 • zaburzeń akomodacji, występującej w chorobie zwanej prezbiopią;
 • zaburzeń filmu łzowego i nabłonka rogówki, które objawiają się m.in. suchym okiem;
 • zwiększonej predyspozycji do rozwoju zaćmy;
 • zaburzeń tęczówkowych (np. rubeozy tęczówki),
 • zwiększonej predyspozycji do występowania zeza porażennego;
 • nawracających zapaleń brzegów powiek, jęczmieni i gradówek.
Leczenie cukrzycy

Częstymi powodami cukrzycy są nadwaga lub otyłość. Z tej też przyczyny bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Aby uchronić się przed cukrzycą, należy prowadzić zrównoważony tryb życia, na który składa się regularna aktywność fizyczna i zdrowie odżywianie.

Osoby chorujące na cukrzycę powinny przede wszystkim:

 • dbać o wyrównanie zaburzeń metabolicznych (zwłaszcza glukozy), za pomocą insuliny oraz odpowiedniej diety, a także – według zaleceń lekarza – doustnych leków przeciwcukrzycowych;
 • zapobiegać lub opóźniać pojawienie się powikłań towarzyszących cukrzycy.

Ważne! Nie ma przeciwwskazań do stosowania soczewek kontaktowych przez osoby chorujące na cukrzycę. Dla diabetyków najlepsze będą jednodniowe szkła kontaktowe, które minimalizują ryzyko infekcji.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter