Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Budowa oka ludzkiego

21 marca, 2019

Ktoś kiedyś powiedział, że oczy są zwierciadłem duszy. Bardzo możliwe, że to prawda, tym bardziej, że nieustannie dostarczają do naszego mózgu danych o całym otoczeniu. Wykazano, że ponad 80% ogółu odbieranych bodźców dociera do nas poprzez narząd wzroku. Warto więc poznać budowę oka i funkcje najważniejszych części układu optycznego.

Budowa oka 

Poniżej prezentujemy podstawowe elementy budowy oka wraz z krótkim wyjaśnieniem ich funkcji. Zaczynamy od siatkówki, która znajduje się w tylnej części gałki ocznej, by skończyć na rogówce, czyli przedniej partii narządu wzroku.

Siatkówka

Jest to najważniejsza część oka. To ona bowiem odbiera fale świetlne, które przetwarza w bodźce nerwowe. Te ostatnie są prowadzone przez nerw wzrokowy do mózgu. Tam następuje proces dalszego przetwarzania. W efekcie powstaje obraz, który widzimy.

Naczyniówka

Naczyniówka położona jest między twardówką, a siatkówką. Tworzy ją sieć naczyń krwionośnych, rozgałęzione żyły i tętnice. Z ich pomocą naczyniówka zaopatruje siatkówkę w substancje odżywcze i tlen. Reguluje również temperaturę w siatkówce, odprowadzając z niej ciepło.

Twardówka

Biała otoczka oka nosi nazwę twardówka. Jest to zewnętrzna warstwa gałki ocznej, która chroni narząd wzroku i utrzymuje jego odpowiedni kształt. Przyczepione są do niej mięśnie oczne zewnętrzne, które umożliwiają ruch oka.

Plamka żółta

Jest to maleńka „plamka” znajdując się na siatkówce. W jej centrum znajduje się dołek środkowy, czyli punkt najbardziej ostrego widzenia. Jej celem jest także zabezpieczenie centralnej siatkówki przed uszkodzeniami spowodowanymi przemianą materii.

Spojówka

Jest to cienka błona śluzowa, pokrywająca tylną powierzchnię obu powiek. Za sprawą kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym spojówka jest stale wilgotna. Jej rolą jest prawidłowe nawilżanie, rozprowadzanie łez oraz ochrona oka przed infekcjami.

Soczewka

Jest niezwykłe istotną częścią układu optycznego oka, gdyż odpowiada za prawidłową akomodację. Połączona jest z mięśniem rzęskowym, dzięki czemu może spełniać swoją funkcję. Z kolei wspomniany mięsień rzęskowy zmienia jej krzywiznę, co daje nam możliwość widzenia z bliska i z daleka (akomodacja oka).

Tęczówka

Jest ona jedną z najlepiej rozpoznawalnych i najbardziej charakterystycznych części narządu wzroku. To właśnie tęczówka determinuje kolor naszych oczu. Jej ważna funkcją jest również regulacja ilości światła, które wpada do wnętrza gałki ocznej. Otacza ona kolejną część oka, czyli źrenicę. Ten mały czarny okrąg współpracuje z tęczówką i wpuszcza światło do oka.

Rogówka

Podobnie jak soczewka, jest bardzo ważną częścią układu optycznego oka. Silne unerwienie sprawia, że rogówka jest niezwykle delikatna. W rezultacie cechuje ją wrażliwość na dotyk, ciała obce, kurz, wysychanie, czy podrażnienie chemiczne. Na szczęście jest ona stale nawilżana przez ciecz łzową.

Ponadto warto zwrócić uwagę na:

 • Aparat ochronny oka, który otacza gałkę oczną. Składają się na niego: powieki, powięzi oczodołowe wraz z oczodołem, oraz narząd łzowy. W tej grupie szczególnie ważny jest ostatni z nich.
 • Aparat ruchowy oka składającym się z mięśni gałkoruchowych, które odpowiadają za poruszanie gałki ocznej.
Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter