Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Czym jest astygmatyzm?

14 lutego, 2019

Astygmatyzm (zwany też niezbornością) jest przypadłością, która dotyczy wielu z nas. Uważa się, że choruje na niego ponad dwie trzecie osób dorosłych. Może na niego cierpieć zarówno krótkowidz, jak i dalekowidz.W tym niedługim artykule skupiamy się na najważniejszych kwestiach związanych z astygmatyzmem.

Czym jest astygmatyzm?

W prawidłowo zbudowanym oku promienie światła skupiają się w jednym punkcie – na siatkówce. W przypadku astygmatyzmu wpadająca do oka wiązka promieni świetlnych po załamaniu skupia się w dwóch punktach. Dzieje się tak za sprawą nieprawidłowości krzywizn, występującej u chorej osoby. Efektem jest zamglony (nieostry) obraz. Zdarza się również, że urazy oka zakrzywiają powierzchnię rogówki. Taki astygmatyzm nazywa się nieregularnym. W jego przypadku mamy do czynienia z jeszcze większą ilością ogniskowych.

Wyróżniamy astygmatyzm soczewkowy i astygmatyzm rogówkowy. Drugi z nich jest o wiele bardziej powszechny. Tego typu astygmatyzm jest wynikiem nieregularnego kształtu rogówki, która przypomina tutaj wycinek piłki do rugby (w zdrowym oku jest to wycinek kuli). O wiele rzadziej spotykaną wadą jest astygmatyzm soczewkowy, którego przyczyną jest nieprawidłowy kształt soczewki.

Objawy

Osoby z astygmatyzmem mogą uskarżać się na poniższe dolegliwości i niewygody:

 • zamglone widzenie z daleka i z bliska;
 • bóle głowy (w okolicy czoła);
 • mrużenie i tarcie oczu;
 • przekrzywianie głowy;
 • widzeniem linii prostych jako krzywych;
 • zaburzeniami poczucia przestrzeni (nieostre kontury).

Wizyta u okulisty

W celu prawidłowego zdiagnozowania astygmatyzmu konieczne jest udanie się do specjalisty. Pamiętajmy o należytym przygotowaniu. Pacjent powinien być przede wszystkim wypoczęty. Warto też (przynajmniej na kilka godzin przed pomiarem refrakcji) zrezygnować z czytania książki lub pracy przed komputerem. Tego typu czynności mogą bowiem wywołać chwilowy niewielki astygmatyzm. Do metod określających chorobę i jej stopień należą: keratoskop – bada kształt odbić okręgów na rogówce, oftalmometr – bada stopień i oś astygmatyzmu oka, wideokeratografia komputerowa – pokazuje przekrój powierzchni rogówki oraz mapę cyfrowych wartości i krzywizn rogówki. Ostatnia z podanych metod uznawana jest za najdokładniejszą.

 Okulary, czy soczewki?

Wciąż najbardziej powszechną metodą leczenia astygmatyzmu jest noszenie okularów korekcyjnych. Coraz częściej klienci decydują się jednak na soczewki. Do korekcji tej wady zaleca się stosowanie soczewek torycznych (więcej na ich temat możecie przeczytać w artykule „Ortosoczewki, soczewki toryczne – dla kogo?”) . Tego rodzaju soczewki intensyfikują ostrość widzenia (zaburzoną w przypadku cierpiących na astygmatyzm). Obecnie na rynku występuje szeroki wybór soczewek torycznych, w naszym sklepie Szkla.com znajdziesz kilkanaście rodzajów. Niewielki astygmatyzm może być wyrównywany – z takim samym skutkiem – zarówno korekcją okularową, jak i korekcją soczewkami kontaktowymi. Natomiast w przypadku wysokiego stopnia niezborności zdecydowanie lepsze wyniki uzyskamy stosując soczewki kontaktowe.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter