Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Zaburzona akomodacja oka

22 marca, 2019

Akomodacja (nastawność oka) jest procesem, w którym oko dostosowuje się do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Polega ona na zmianie kształtu soczewki w wyniku skurczu okalającego ją mięśnia rzęskowego. Dzięki akomodacji widzimy ostro zarówno bliskie, jak i dalekie obiekty.

Czym jest akomodacja oka?

Jest to współpraca kilku różnych części oka, a przede wszystkim mięśnia rzęskowego, mięśnia tęczówki i soczewki. W czasie patrzenia na przedmioty położone blisko soczewka zwiększa swoją grubość i moc optyczną. Dzieje się tak za sprawą jej własnej elastyczności, skurczu włókien okrężnych mięśnia rzęskowego oraz skurczu mięśnia tęczówki. Ostre widzenie odległych przedmiotów wymaga odwrotnego procesu. Następuje wówczas rozluźnienie mięśnia rzęskowego, a co za tym idzie spłaszczenie soczewki.

Powyższy opis prezentuje prawidłowy przebieg akomodacji, w rezultacie którego przedmiot ogniskowany jest na siatkówce i widziany ostro. W sytuacji zaburzonej nastawności obiekt ogniskowany jest w hipotetycznym punkcie znajdującym się za okiem, a uzyskany obraz jest zamglony. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Co to jest akomodacja oka?”, który uzupełniony jest o graficzną prezentację zmian zachodzących w oku podczas opisywanego procesu.

Zaburzenia akomodacji u osób młodych

Najczęstszą przyczyną zaburzenia nastawności oka są upływające lata (jest ona powszechna wśród osób po 40 roku życia). Mówimy wtedy o prezbiopii, czyli starczowzroczności. Okazuje się jednak, że wada ta może pojawić się również u ludzi młodych, a nawet u dzieci (młodzieńcza starczowzroczność). Wówczas powodami mogą być:

 • zaburzenia przekazywania bodźca akomodacyjnego w następstwie uszkodzenia nerwu okoruchowego (III nerwu czaszkowego);
 • ukryty zez rozbieżny maskowany przez konwergencję (tj. zbieżny ruch gałek ocznych sprzężony z akomodacją);
 • zatrucie jadem kiełbasianym.

Brak niedomogi nastawności u dzieci i młodzieży do 20. roku życia pozwala im widzieć wyraźnie przedmioty znajdujące się bliżej niż 10 cm od oka.

Leczenie zaburzonej akomodacji oka

Rozwiązaniem dla osób skarżących się na niewyraźne widzenie z bliska i z daleka są soczewki kontaktowe progresywne (multifokalne). W gronie tego typu soczewek chcemy wyróżnić nowe Air Optix Plus Hydraglyde Multifocal. Są one zaopatrzone w technologię HydraGlyde Moisture Matrix, która zapewnia odpowiednie nawilżenie, wysoką przepuszczalność tlenu oraz zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami. Soczewki te świetnie nadają się dla osób aktywnych lub mających problem z przesuszaniem się oczu.

Air Optix Plus Hydraglyde Multifocal posiadają także dodatkową warstwę ochronną, która zabezpiecza przed gromadzeniem się złogów białka, powstałych za sprawą łez. Mowa tutaj o technologii SmartShield, która dodatkowo chroni soczewki przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Soczewki progresywne zostały stworzone z myślą o osobach borykających się z problemem prezbiopii i sprawdzą się zarówno podczas oglądania telewizji, czytania książki, jak i prowadzenia samochodu. Powyższe soczewki można stosować w trybie ciągłym lub przerywanym, co oznacza, że można w nich spać lub nosić wyłącznie w ciągu dnia.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

  Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

  Czy soczewka może pęknąć?

  Czy soczewka może pęknąć?

  Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter