Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Soczewki kontaktowe dla zwierząt

8 maja, 2018
Soczewki kontaktowe dla zwierząt

Oczy zwierząt niekiedy różnią się od naszych, ludzkich oczu. Ale bez względu na ich wielkość i budowę – czasem potrzebują pomocy w poprawnym widzeniu. Soczewki kontaktowe dla zwierząt to wynalazek, który pozwolił uratować wiele zwierzęcych spojrzeń.

Zwierzęta w soczewkach kontaktowych

Soczewki kontaktowe dla zwierząt są specjalnie projektowane na zamówienie dla konkretnego przedstawiciela gatunku – od domowych psów po nosorożce. Wielkość soczewki jest dowolna. Nie są to oczywiście soczewki, które nosimy codziennie i zdejmujemy – mowa o wszczepianych soczewkach do wnętrza oka. Soczewka jest zrobiona z akrylowej płytki. Jej cel to uchronienie przed ślepotą, która jest skutkiem zaćmy u zwierząt. Zabiegi i operacje, które mogłyby wyleczyć wzrok, bardzo osłabiają zwierzę i w konsekwencji skracają jego żywot. Stąd też potrzeba innego ratunku. Na rynku dostępne są także soczewki wyposażone w filtr UV, który pomaga koniom cierpiącym na tzw. headshaking (rzucanie głową). Spowodowane jest to bólem nerwu trójdzielnego. Przebieg tej choroby zaostrza światło słoneczne, dlatego filtr przeciwsłoneczny w soczewkach pomaga nieco uśmierzyć ból.

Zwierzęta, które niedowidzą mogą być agresywne i nieprzewidywalne w zachowaniu. Jest to niebezpieczne zarówno dla opiekunów, jak i samych zwierząt.

Uratowane zwierzęta

Bawarska firma S & V Technologies od 2008 roku produkuje weterynaryjne soczewki wewnątrzgałkowe. Od ślepoty udało się już uratować wiele zwierząt, zarówno domowych, cyrkowych, jak i tych żyjących na wolności lub w zoo. Pomoc uzyskały konie wyścigowe, psy przewodnicy, a nawet tygrysy i niedźwiedzie brunatne oraz lwy, nosorożce i żyrafy. Zabieg wszczepienia takiej soczewki to koszt od kilkuset do kilku tysięcy euro. W Polsce zaaplikowanie soczewki dla psa kosztuje kilkaset euro.

Powiązane wpisy
Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

Smartfony, tablety, laptopy czy telewizory – wszystko to jest wielkim…

Ochrona wzroku zimą

Ochrona wzroku zimą

Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

Soczewki przyszłości

Soczewki przyszłości

Kończy się rok 2019, wchodzimy w kolejną dekadę XXI wieku,…

Dyskusja na temat tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter