Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Soczewki fotochromowe. Nowoczesna technologia na naszych oczach

Wrzesień 25, 2019

Soczewki fotochromowe Acuvue Oasys with Transitions Light Intelligent Technology to wynalazek, nad którym pracowano blisko dekadę. Tym bardziej cieszy fakt, że po wielu badaniach, analizach i testach – w końcu – w kwietniu 2018 roku FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) zatwierdziła nowo opracowany produkt. W rezultacie, w marcu bieżącego roku soczewki fotochromowe Acuvue Oasys with Transitions trafiły do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Dostępne są także do kupienia w sklepie Szkla.com

Jak działają fotochromowe soczewki kontaktowe?

Mechanizm działania fotochromowych soczewek kontaktowych zbliżony jest do funkcjonowania okularów ze szkłami fotochromowymi. Zarówno jedne jak i drugie zawierają składniki fotochromowe, które regulują ilość światła przenikającego do gałki ocznej. W rezultacie soczewki przyciemniają się w jasnym świetle słonecznym i rozjaśniają w zwykłych warunkach oświetleniowych. Dodatkowo wyposażone są w specjalne filtry UV, które chronią naszą rogówkę przed promieniowaniem słonecznym.

Zalety soczewek z technologią fotochromową

Nowy wynalazek łączy w sobie troskę o komfort i zdrowie Twoich oczu. Stosując go otrzymujesz gwarancję ochrony przed:

  • promieniowaniem UV, w tym przed promieniami UVA i UVB.
  • niebieskim światłem – fotochromowe szkła kontaktowe filtrują światło widzialne o wysokiej energii (tzw. HEV light) emitowane przez ekrany telefonów, komputerów, tabletów itp.

Co więcej, soczewki Acuvue Oasys with Transitions działają z niesamowitą szybkością. Liczne testy potwierdziły bowiem, że wystawione na promienie słoneczne przyciemniają się w około 30-45 sekund. Te same badania wykazały także, że w odwrotnej sytuacji – gdy wchodzisz do pomieszczenia – rozjaśniają się w mniej niż 90 sekund.

Soczewki fotochromowe – dla kogo?

Nowy wynalazek powstał z myślą o osobach z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i niewielkim astygmatyzmem. Okazuje się jednak, że fotochromowe soczewki spełnią również oczekiwania osób cierpiących na fotofobię. Określeniem tym nazywamy stan wyjątkowej czułości na jasne światło, który skutkuje migreną i mroczkami przed oczami. Choć opisywane soczewki nie leczą fotofobii to dzięki swoim właściwościom mogą pomóc złagodzić jej symptomy. To również świetny wynalazek dla osób o wrażliwych i światłoczułych oczach. Jeśli często mrużysz oczy po wyjściu na zewnątrz w słoneczny dzień, wypróbuj soczewki Acuvue Oasys with Transitions

Okulary przeciwsłoneczne

Niestety fotochromowe soczewki kontaktowe nie zastąpią okularów przeciwsłonecznych. Ich niewielki rozmiar sprawia, że nie chronią one całego oka oraz nie zabezpieczają skóry wokół oczu. Aby zapewnić sobie stuprocentową osłonę przed promieniami UV należy zatem zaopatrzyć się także w okulary przeciwsłoneczne od sprawdzonego producenta.

Czy soczewki fotochromowe są widoczne dla otoczenia?

Soczewki Acuvue Oasys with Transitions Light Intelligent są najczęściej przezroczyste, dopiero podczas kontaktu z jasnym, intensywnym słońcem stają się zauważalne, przybierając ciemniejszą barwę. Poziom zabarwienia zmienia się pod wpływem natężenia światła słonecznego, przez większość czasu soczewka nie jest całkowicie zabarwiona. Po wejściu do pomieszczenia soczewka wraca do stanu niezabarwionego.
Co ciekawe, soczewka działa nawet wtedy, gdy jest całkowicie przezroczysta i znajduje się w pomieszczeniu, dostosowując się do zmiennych warunków oświetlenia.


Na koniec warto dodać, że fotochromowe soczewki Acuvue Oasys with Transitions Light Intelligent to pierwsze tego rodzaju szkła kontaktowe na świecie. Nic dziwnego zatem, że produkt ten otrzymał nagrodę Magazynu Time w plebiscycie Best Inventions 2018.

Redakcja
Powiązane wpisy
Kolorowe soczewki na Halloween

Kolorowe soczewki na Halloween

Kolorowe soczewki na Halloween to propozycja dla wszystkich tych, którzy…

15 lat Szkla.com – o nas

15 lat Szkla.com – o nas

Sklep Internetowy Szkla.com powstał w 2004 roku, założony przez Mateusza…

Osady białkowe i tłuszczowe – czy szkodzą naszym oczom?

Osady białkowe i tłuszczowe – czy szkodzą naszym oczom?

"Osady białkowe" to pojęcie, które często pojawia się przy informacji…

Dyskusja na temat tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter