Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Optometrysta, okulista i optyk – czym się zajmują?

24 lipca, 2019

Okulista, optometrysta i optyk należą do najważniejszych zawodów związanych z leczeniem oczu. Podczas, gdy wszyscy wiedzą, czym zajmuje się pierwszy z nich, zakres obowiązków dwóch pozostałych dla wielu z nas pozostaje zagadką. Chcemy więc rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na pytanie, czym dokładnie zajmuje się okulista, optometrysta i optyk.

Okulista

Głównym zadaniem okulisty jest diagnozowanie i leczenie chorób oczu. Udajemy się do niego, gdy nasze oczy cierpią  przede wszystkim z powodu bólu, zaczerwienienia, stanu zapalnego, urazów mechanicznych. Kwalifikacje okulisty uprawniają go również do podejmowania decyzji w sprawie doboru okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Warto jednak zauważyć, że specjalistą w zakresie refrakcji jest przede wszystkim optometrysta. To właśnie on kształci się głównie w rozpoznawaniu wad wzroku i ich odpowiedniej korekcji.

Optometrysta

Do optometrysty należy udać się m.in. w sytuacji zaburzeń widzenia (niewyraźny lub rozmazany obraz), zmęczenia oczu, czy objawów zeza. Do obowiązków osoby o wspomnianej specjalizacji należy bowiem sprawdzenie, czy w układzie wzrokowym pacjenta nie występują zmiany chorobowe. Jeśli okaże się, że tak, optometrysta skieruje badanego do okulisty lub innego lekarza oczu, który zajmie się leczeniem. W tym miejscu warto podkreślić, że zawód ten uprawnia do diagnozowania, a nie leczenia chorób oczu. Jak wspominaliśmy wcześniej, do zadań optometrysty należy również pomiar ostrości wzroku oraz dobór odpowiednich szkieł kontaktowych lub korekcji okularowej. Posiada on kompetencje do przepisywania recepty na okulary lub soczewki.

W Polsce większość osób – bez względu na dolegliwości – udaje się w pierwszej kolejności do okulisty. Inaczej wygląda sytuacja w innych krajach europejskich, takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, czy Holandia. Tutaj to właśnie optometrysta jest najczęściej specjalistą pierwszego kontaktu.

Optometrysta może nas skierować między innymi do okulisty, ortoptysty, czy tyflopedagoga. Ortoptysta zajmuje się leczeniem zaburzeń widzenia obuocznego i ruchomości gałek ocznych. Tyflopedagog natomiast pomaga osobom niewidomym, słabowidzącym i tym, których wzrok pogarsza się stopniowo lub gwałtownie.

 

Optyk

Z wystawioną przez okulistę lub optometrystę receptą udajemy się do optyka. To on bowiem zajmuje się wykonywaniem okularów. Ale to nie wszystko, do optyka udajemy się również z uszkodzonymi oprawkami lub szkłami okularowymi. Wiele zakładów optycznych działa bardzo szybko i gotowe okulary możemy odebrać już po kilku godzinach lub dniu. Może się też okazać, że znajdziemy dobrego optometrystę, który jest jednocześnie optykiem. Okazuje się bowiem, że coraz więcej optyków kończy studia podyplomowe i kursy zawodowe, które dają im uprawnienia do wykonywania zawodu optometrysty.

Gdzie znaleźć optyka i optomertystę?

Jeśli potrzebujesz wymienić szkła w swoich okularach lub chcesz zbadać swój wzrok polecamy salony optyczne KODANO Optyk. W każdym salonie znajduje się gabinet wykwalifikowanego optometrysty, który wykonuje szereg badań sprawdzających nasz wzrok oraz dobierze odpowiednie soczewki lub okulary. W salonie można zakupić nowe okulary lub wymienić np. szkła korekcyjne lub oprawki do naszych obecnych okularów. Interesuje Cię zakup nowych okularów w niskiej cenie? W takim razie warto zainteresować się optykiem internetowym, czyli sklepem online kodano.pl. Tutaj na podstawie recepty zamówisz okulary korekcyjne wykonane przez profesjonalnych optyków.

Paulina
Powiązane wpisy
Ochrona wzroku zimą

Ochrona wzroku zimą

Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

Czy soczewka może pęknąć?

Czy soczewka może pęknąć?

Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

Dyskusja na temat tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter