
Soczewki kontaktowe do komputera – które wybrać?
Wielogodzinna praca z użyciem komputera, telefonu lub tabletu to codzienność…
Odwarstwienie siatkówki jest schorzeniem oka, w trakcie którego dochodzi do rozdzielenia warstw siatkówki. Pacjent obserwuje wtedy pogorszenie widzenia, a nawet znaczące ubytki w jego polu. To bardzo poważny stan, który wymaga jak najszybszej interwencji lekarza i leczenia operacyjnego.
Odwarstwienie siatkówki polega na oddzieleniu się nabłonka barwnikowego siatkówki od czopków, pręcików i innych warstw siatkówki czuciowej. Najczęściej jest wynikiem odłączenia tylnego ciała szklistego i powstania przedarcia w siatkówce. Chorobę nazywa się także odklejeniem siatkówki.
Pamiętajmy, że siatkówka jest jednym z najważniejszych elementów oka. Znajduje się na tylnej ścianie gałki ocznej. Skrywa komórki nabłonka barwnikowego, komórki fotoreceptorów (pręciki i czopki) i komórki nerwowe. Dzięki temu odbiera impulsy świetlne i po przekształceniu ich w impulsy elektryczne, przesyła je do mózgu, dając nam widzenie. Dlatego odklejenie siatkówki, tak jak wszystkie inne choroby siatkówki, jest poważne – bo stwarza duże ryzyko pogorszenia, a nawet utraty wzroku.
Znane też jako otworopochodne. Dotyka 1 na 10 000 osób, w większości między 40. a 70. rokiem życia, w 60% mężczyzn. Do tego typu schorzenia dochodzi najczęściej podczas tylnego odłączenia ciała szklistego i jego zapadnięcia. Płyn z ciała szklistego przedostaje się wtedy przez przedarcie, powodując odwarstwienie siatkówki.
Inaczej nazywane nieprzedarciowym. W takim przypadku siatkówka zostaje oddzielona od nabłonka barwnikowego poprzez kurczliwą tkankę włóknistą, która pojawiła się na powierzchni siatkówki. Ubytki w polu widzenia rozwijają się powoli. Pacjent nie zauważa błysków ani mętów. Siatkówka zachowuje gładkość powierzchni i nie ma na niej żadnych otworów.
Polega na uszkodzeniu zewnętrznej bariery krew-siatkówka. Prowadzi to do przenikania płynu wysiękowego do przestrzeni między nabłonkiem barwnikowym a częścią neurosensoryczną siatkówki.
Obok trzech rodzajów odwarstwienia siatkówki warto jeszcze wspomnieć o rozwarstwieniu. Jest to bowiem inna choroba, choć często trudna do odróżnienia od odwarstwienia. Polega na rozdzieleniu siatkówki na dwie warstwy – splotowatą zewnętrzną i jądrzastą wewnętrzną. Najczęściej pojawia się w kwadrancie skroniowym i po obu stronach.
Profilaktyka w przypadku tej choroby sprowadza się do właściwego leczenia schorzeń, które są przyczynami jej wystąpienia, w tym na przykład cukrzycy lub chorób naczyń krwionośnych. Ty lub bliska Ci osoba znajduje się w grupie ryzyka? W takim razie pamiętaj o tym, jak ważna jest regularna kontrola narządu wzroku podczas wizyty u lekarza. Także profilaktyczne badania okulistyczne wykonywane nie rzadziej niż raz na dwa lata, pozwalają na wczesne wykrycie zmian chorobowych i rozpoczęcie procesu leczenia.
Inaczej sytuacja wygląda, kiedy doszło do przedarcia siatkówki, ale nie jej odwarstwienia. Wtedy – podczas zabiegu nazywanego laserokoagulacją – przy pomocy lasera, tworzy się niewielkie blizny, które zlepiają siatkówkę z podłożem. To znacząco minimalizuje ryzyko rozwoju nieprawidłowości i zapobiega wystąpieniu odwarstwienia siatkówki oka.
W sytuacji, w której doszło do odwarstwienia siatkówki, konieczne jest leczenie operacyjne. W zależności od tego, z jak dużym uszkodzeniem lekarz ma do czynienia, wybiera spośród dwóch metod chirurgicznych.
Pacjent, u którego przeprowadzono zabieg witrektomii oka, musi przestrzegać kilku zaleceń:
Odwarstwienie siatkówki oka, znane też jako odklejenie siatkówki, to poważna choroba. Jej objawów nie należy ignorować. Choćby minimalne pogorszenie jakości widzenia, czy pojawianie się specyficznych plam lub błysków przed oczami, to symptomy, które powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza. Jeśli nie doszło jeszcze do odwarstwienia, wystarczy bezbolesny zabieg laserem w ramach profilaktyki. Zwlekanie to bardzo duże ryzyko odwarstwienia także centralnej części siatkówki – plamki żółtej i skończyć się nie tylko ubytkiem w polu widzenia, ale również znacznym i trwałym pogorszeniem widzenia w ogóle.
Konsultant ds optometrii w KODANO Optyk. Absolwent Katedry Chorób Oczu i Optometrii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Członek PTOiO. W branży optycznej od 2006 roku.
Wielogodzinna praca z użyciem komputera, telefonu lub tabletu to codzienność…
Piekące oczy od soczewek? To problem, z którym boryka się…
Korzystasz z soczewek planowej wymiany, czyli innych niż jednodniowe?…
Dyskusja na temat tego wpisu