
Soczewki kontaktowe do komputera – które wybrać?
Wielogodzinna praca z użyciem komputera, telefonu lub tabletu to codzienność…
Piekące oczy od soczewek? To problem, z którym boryka się wiele osób. Czasami to tylko sprawa nadmiernej wrażliwości oczu i niedopasowania soczewek do ich potrzeb, czasami jednego z typowych błędów popełnianych przy korzystaniu z soczewek. Możliwych powodów podrażnionych oczu jest wiele, ale można temu zaradzić.
Soczewki kontaktowe, odkąd pojawiły się na rynku, uznawane są za najwygodniejszą metodę korekcji wzroku. Prawidłowo dopasowane i stosowane pozostają niewyczuwalne na oczach i w przeciwieństwie do okularów korekcyjnych nie zmniejszają pola widzenia, a także nie zmieniają nienaturalnie wielkości obrazu. Zapewniają wyraźne widzenie, a czasami także dodatkową ochronę przed niebezpiecznym promieniowaniem UV. Dostępne w wielu wariantach odpowiadają na potrzeby większości użytkowników, także borykających się z dużymi wadami wzroku, osób, które prowadzą aktywny tryb życia, czy o bardzo wrażliwych oczach.
Nie ma jednak idealnego rozwiązania. Soczewki kontaktowe też mogą powodować dyskomfort w niektórych sytuacjach. Najczęstsze objawy, na które skarżą się użytkownicy to właśnie podrażnione oczy od soczewek – suche, piekące, zaczerwienione, czasami nadmiernie łzawiące. Aby temu zaradzić, konieczne jest znalezienie przyczyny i rozwiązanie problemu u jego źródła.
Oferta soczewek kontaktowych jest bardzo bogata. Bez podpowiedzi specjalisty zaznajomionego z Twoją historią zdrowia czy Twoimi konkretnymi potrzebami, nie powinniśmy sięgać po soczewki. Gdy samodzielnie wybieramy soczewki kontaktowe, ryzykujemy nie tylko brakiem wygody. Kwestia ta dotyczy też doświadczonych użytkowników.
Złe dopasowanie soczewek obejmuje kilka rzeczy:
Soczewki kontaktowe to gwarancja komfortowej i bezpiecznej korekcji wady wzroku. O wygodzie i zdrowiu można jednak mówić tylko wtedy, kiedy soczewki stosujesz tak, jak powinieneś. Liczba rzeczy, o których trzeba w tym kontekście pamiętać, nie jest mała. Prawidłowe stosowanie soczewek wymaga czasu i uwagi, dlatego użytkownicy często popełniają błędy, których pokłosiem są między innymi podrażnione oczy.
O jakich błędach mowa?
Za podrażnione oczy od soczewek nie zawsze odpowiadają same soczewki. Często na zaczerwienione, suche lub piekące oczy skarżą się osoby, które korzystają z soczewek, a jednocześnie borykają się z alergią, objawiającą się suchością oczu lub zespołem suchego oka. Powodem mogą być też zmiany hormonalne, wynikające między innymi ze stosowania antykoncepcji hormonalnej lub chorób. Wtedy zmianie ulega struktura filmu łzowego, a to może przekładać się właśnie na niewystarczające nawilżenie powierzchni oczu.
W takich sytuacjach należy skupić się na leczeniu danego schorzenia i skonsultować noszenie soczewek ze specjalistą. Chorobom – w odróżnieniu od problemów z samymi soczewkami – towarzyszą dodatkowe objawy, wykraczające poza suchość, pieczenie i zaczerwienienie. To na przykład zaburzenie ostrości widzenia czy światłowstręt.
Piekące oczy od soczewek to problem, który może dotknąć osoby, korzystające przez wiele godzin z ekranów urządzeń elektronicznych – komputera, tabletu, telefonu. W takich sytuacjach zaleca się korzystanie z okularów korekcyjnych. Kłopotliwe jest również przebywanie w pomieszczeniach o suchym i/lub mocno zanieczyszczonym powietrzu. Smog w mieście to także większe ryzyko podrażnionych oczu.
Najpierw zweryfikuj, czy obchodzisz się z soczewkami tak, jak powinieneś i czy w grę nie wchodzi jedno z wymienionych przez nas zaburzeń. Jeśli odczuwasz wyraźny dyskomfort po założeniu soczewki, a wiesz, że stosujesz je prawidłowo, zostały one dobrze dobrane przez specjalistę i że Twoje oczy są zdrowe, sięgnij po nawilżające krople do oczu. To tak zwane sztuczne łzy. Osobom o wrażliwych oczach zaleca się krople nawilżające do oczu bez konserwantów, które mogłyby powodować podrażnienie lub alergie.
Zwróć też uwagę na płyn do soczewek, gdyż tu może kryć się przyczyna podrażnienia. Niech będzie dopasowany do Twoich soczewek i o takim składzie, który nie wywoła u Ciebie reakcji alergicznej. Pamiętaj, że płynu do czyszczenia soczewek nie używamy bezpośrednio na oczy, by je nawilżyć.
Przyczyn piekących oczu od soczewek może być wiele. Problem wynika najczęściej z nieprawidłowego stosowania lub niedopasowania produktu do wymagań oczu – i te problemy najłatwiej rozwiązać. Wystarczy skorygować rutynę obchodzenia się z soczewkami, dodać do niej nawilżające krople do oczu lub sięgnąć po zupełnie inny produkt. Sprawa komplikuje się, jeśli dyskomfort po założeniu soczewki ma swoje źródło w chorobie. Wtedy konieczne jest leczenie, a dopiero po jego ukończeniu, możemy sięgnąć po tę metodę korekcji wzroku.
Konsultant ds optometrii w KODANO Optyk. Absolwent Katedry Chorób Oczu i Optometrii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Członek PTOiO. W branży optycznej od 2006 roku.
Wielogodzinna praca z użyciem komputera, telefonu lub tabletu to codzienność…
Odwarstwienie siatkówki jest schorzeniem oka, w trakcie którego dochodzi do…
Korzystasz z soczewek planowej wymiany, czyli innych niż jednodniowe?…
Dyskusja na temat tego wpisu