Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Jak widzą niemowlęta?

27 października, 2021

Wzrok jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem u niemowląt. Choć tak zwane zawiązki oczu kształtują się już podczas ciąży, maluch potrzebuje nawet roku, by jego narząd wzroku w pełni się rozwinął. Jak widzi niemowlę przez te dwanaście miesięcy? Kiedy zaczyna rozróżniać kolory i kształty? I jakie objawy powinny zaniepokoić rodzica? W tym artykule odpowiadamy na te i wiele innych pytań.

Wzrok u niemowląt zaczyna kształtować się pod koniec 7. tygodnia życia płodowego. Już tydzień później rozwijają się powieki, a w okolicy 25. tygodnia dziecko zaczyna reagować na światło, które dociera do niego z zewnątrz. Zaledwie dwa tygodnie od tego momentu przychodzi pora na wykształcenie się siatkówki i pierwsze otworzenie oczu.

Od pierwszego dnia do 12. miesiąca – jak przebiega rozwój wzroku niemowlaka?

Dziecko przychodzi na świat, mając opuchnięte oczy. Dlaczego? Opuchlizna ta chroni wzrok malucha przed zbyt mocnym światłem, do którego nie jest jeszcze przyzwyczajony. W pierwszych chwilach od narodzin niemowlę widzi jak przez gęstą mgłę lub mleczną, średnio przezroczystą szybę. Nie rozróżnia kształtów ani kolorów. Reaguje tylko na silne źródła światła i mocne kontrasty, o czym świadczy zwężanie i rozszerzanie się źrenicy pod wpływem tych bodźców.

Jak widzi noworodek? Nawet 30 razy mniej wyraźnie od dorosłego. W takim razie, co widzi niemowlę? Ich wzrok najostrzej rejestruje przedmioty oddalone o 20-30 centymetrów – te położone dalej pozostają zamazane. Przy czym lepiej widzi na brzegach pola widzenia niż w centrum. Nie ma zdolności widzenia przestrzennego – świat w pierwszych tygodniach życia jest dwuwymiarowy. Z tego powodu maluch nie potrafi ocenić, co znajduje się bliżej, a co dalej od niego. Świat postrzega wyłącznie w kontrastowym zestawieniu bieli i czerni.

Między tym, jak widzi niemowlę a tym, jak widzi 3-miesięczne dziecko, jest ogromna różnica. W ciągu trzech pierwszych miesięcy wzrok rozwija się najintensywniej. W tym czasie odległość wyraźnego widzenia zwiększa się do około 60 cm. Maluch zaczyna wpatrywać się w twarze najbliższych osób i lubi ich zmienną mimikę, o czym świadczy odpowiadanie uśmiechem na uśmiech. Dostrzega je jednak z niewielkiej odległości, bo około 15 cm. Dziecko zwraca uwagę też na przedmioty w ruchu i aktywnie śledzi je wzrokiem. W 1. miesiącu zauważa jaskrawą czerwień, w 2. – zieleń i czerwień, a w 3. do jego barwnego repertuaru dochodzi także kolor żółty.

Ciekawostka: w pierwszym miesiącu dziecko posługuje się raz jednym raz drugim okiem. Dopiero później dochodzi do skoordynowania obu gałek ocznych.

Widzenie przestrzenne, koordynacja oko-ręka i pamięć wzrokowa rozwijają się między 3. a 6. miesiącem życia. Wtedy też zaczyna się rozróżnianie kolorów u dzieci. Oczywiście nadal nie jest to równe zdolnościom wzrokowym dorosłego człowieka, ale w 4. miesiącu maluch zaczyna widzieć kolor niebieski.

W tym czasie lubi podnosić przedmioty i upuszczać je, obserwując, jak spadają – w taki sposób rozwija zdolności widzenia przestrzennego. Skupia się też na swoich rączkach, które przybliża, oddala i obserwuje z każdej strony. Około 6. miesiąca występuje celowość ruchów, czyli rozwój wzroku niemowlaka jest na tym etapie, że może on podejmować pierwsze próby samodzielnego jedzenia łyżeczką.

Rozwój wzroku u niemowląt zwalnia po 6. miesiącu od narodzin. Od tego momentu aż do ukończenia 1. roku dziecko nie wykształca nowych zdolności, a doskonali te, które już nabyło. Potrafi płynnie śledzić wzrokiem różne przedmioty, interesuje się już nie tylko ogólnym zarysem otoczenia, ale też detalami – umie też dostrzegać różnice w odcieniach kolorów. Dziecko w tym wieku ma rozwinięte widzenie obuoczne. Oznacza to, że już nie preferuje oglądania rzeczy tylko jednym okiem.

Jak sprawdzić, czy niemowlę widzi prawidłowo – bez pomocy specjalisty?

Jak sprawdzić, czy niemowlę widzi prawidłowo? Istnieje kilka sposobów, ale polecane są u starszych maluchów, nie noworodków. To, jak widzi noworodek, jest bowiem jeszcze bardzo ograniczone i nie zareaguje on na „polecenia” rodzica, co uniemożliwi ocenę prawidłowości całego testu. Jak sprawdzić widzenie starszego dziecka?

 • Obserwuj, czy maluch potrafi skupić wzrok na Twojej twarzy lub innych przedmiotach ustawionych blisko niego.
 • Po kilku miesiącach, kiedy występuje już rozróżnianie kolorów u dzieci, pokazuj maluchowi wielobarwne zabawki i obserwuj jego reakcję na nie. W przypadku prawidłowego rozwoju powinien umieć je rozpoznawać.
 • Sprawdź, czy dziecko wodzi wzrokiem za kolorowymi zabawkami, które pokazujesz mu z niewielkiej odległości – powinien wykazywać taką umiejętność po mniej więcej 3. miesiącu życia.
 • Kontroluj, czy dziecko zaczyna przyglądać się swojemu odbiciu w lustrze.

Niepokojące objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza

Kiedy zwrócić się do okulisty w trosce o wzrok malucha? Istnieje wiele niepokojących objawów, na które warto być wyczulonym. Różnią się one w zależności od momentu w rozwoju wzroku niemowlaka, w którym występują. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę, gdy:

 • minął 3. miesiąc od narodzin, a dziecko nie reaguje na mimikę twarzy innych osób i nie podąża wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami;
 • ma rozszerzone źrenice, źrenice o żółtym odcieniu lub stale zezuje;
 • oczy dziecka są nierówne, zaczerwienione, zamglone;
 • maluch nie interesuje się otoczeniem, nie reaguje na swoje odbicie w lustrze;
 • występuje nieprawidłowa koordynacja oko-ręka;
 • możemy zauważyć opóźnioną koordynację ruchów głowy i oczu;
 • wyraźnie preferuje oglądanie otoczenia jednym okiem.

Wady narządu wzroku oraz wady widzenia, w tym nadwzroczność u niemowląt zdarzają się podobnie, jak u starszych dzieci. Dlatego uważnie obserwuj wzrokowe poczynania malucha, a jeśli coś Cię zaniepokoi, od razu skonsultuj to z okulistą. Szybkie reagowanie, w połączeniu z odpowiednim leczeniem, mogą wyeliminować lub ograniczyć rozwój ewentualnej wady.

Stymulacja wzroku niemowlaka jest ważna. Jak robić to prawidłowo?

Istnieją proste sposoby na wspieranie prawidłowego rozwoju wzroku u niemowląt. To wiadomość, która cieszy rodziców. Między 4. a 6. tygodniem warto wprowadzić w życie dziecka czarno-białe zabawki i zabawki kontrastowe. To na przykład specjalne karty z czarno-białymi rysunkami lub książeczki wypełnione jaskrawymi kolorami i elementami o dużych rozmiarach. Takie ilustracje umieszczaj raczej z boku pola widzenia dziecka zamiast na wprost jego oczu i naprzemiennie zbliżaj je oraz oddalaj od twarzy malucha. W ten sposób stymulujesz proces rozróżniania krawędzi przedmiotów przez swoje dziecko. To pomoże mu między innymi w nauce chwytania zabawek.

Ukończenie 3. miesiąca życia to świetny moment, by wprowadzić czytanki z bardziej zagęszczonymi, odrobinę mniejszymi elementami, najlepiej w kolorze żółtym i czerwonym. Miesiąc później można już korzystać z książeczek o grubszych stronach. Taka stymulacja wzroku niemowlaka sprawi, że już w 9. miesiącu od narodzin dziecko będzie potrafiło wskazać palcem te obrazki z książki, które go zainteresują.

Zadbaj też o to, by maluch mógł oglądać świat z różnych perspektyw. W tym celu kładź go czasami na brzuszku, zwłaszcza na matach edukacyjnych. Nad łóżeczkiem zawieś karuzele. I choć najbardziej mogą podobać Ci się pastelowe zabawki dla dzieci, pamiętaj, że to te kontrastowe i jaskrawe to najlepsza stymulacja wzroku. Niemowlaka nic nie ucieszy tak bardzo, i nic tak skutecznie nie wesprze jego rozwoju, jak kolorowe klocki, zabawki geometryczne i różnego rodzaju sortery kształtów.

Wzrok u niemowląt może naprawdę fascynować! W końcu widzenie dopiero co narodzonego dziecka różni się od widzenia dorosłych i co więcej – intensywnie się zmienia. To, jak widzi 2-miesięczne dziecko, jest przecież diametralnie inne od tego, jak widzi roczny brzdąc. Rodzice powinni być więc uważni, by jak najwcześniej wykryć ewentualne nieprawidłowości.


Źródła:

 1. Bobas lubi kontrast – BabySenses.pl
 2. Jaki widzi niemowlę – NIVEA
 3. Jak widzi dziecko? – Stowarzyszenie na rzecz Rehabilitacji Niewidomych i Słabowidzących
Powiązane wpisy
Jak widzą zwierzęta?

Jak widzą zwierzęta?

Nam, ludziom, wydaje się, że świat jest dokładnie taki, jakim…

Czy kolory istnieją?

Czy kolory istnieją?

Świat postrzegamy za pomocą pięciu zmysłów. Wśród nich jest wzrok…

Dyskusja na temat tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter