Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Jak dbać o pojemnik na soczewki?

15 stycznia, 2019

Pojemnik, w którym przechowujemy soczewki kontaktowe jest niezwykle ważnym elementem dla zachowania zdrowia naszych oczu. Na ściankach pojemnika mogą odkładać się osady białkowe z wyczyszczonych soczewek. Aby nie doprowadzać do przeniesienia ich z powrotem na soczewkę należy codziennie myć pojemnik oraz regularnie go wymieniać.

Jak często wymieniać pojemnik na soczewki?

Pojemnik powinien być wymieniany na nowy w odstępach około miesiąca. Producenci płynów, dbając o odpowiednią higienę naszych oczu, bardzo często dołączają do buteleczki z płynem nowy pojemnik na soczewki. To także jest dobry moment, aby pozbyć się zużytego pojemnika i przechowywać kontakty w nowym.

Czym myć pojemnik?

Zastanawiasz się jak najlepiej umyć pojemnik na soczewki? Jakie środki będą odpowiednie? Przybywamy z odpowiedzią! Pojemnik na soczewki powinno się myć płynem dezynfekującym do soczewek kontaktowych. Tylko taki płyn zapewnia optymalne środowisko do przechowywania kontaktów, pozbywa się maksymalnie osadów białkowych oraz nie pozostawia żadnych drobinek, które mogłyby osiąść na czystej soczewce. Z tego względu nie poleca się mycia pojemnika wodą – szczególnie z kranu. Taka woda może posiadać kamień, który niezauważalny dla naszego oka, pozostanie na soczewce, powodując dyskomfort.
Po założeniu soczewek wylewamy płyn, w którym były przechowywane. Następnie wlewamy niewielką ilość płynu i płuczemy pojemnik.

Umyłeś pojemnik – I co dalej?

Kiedy nasz pojemnik jest już czysty należy go koniecznie wysuszyć. W tym celu pozostaw otwarty pojemnik – najlepiej w ten sposób, aby pozostałe krople płynu mogły swobodnie z niego wypłynąć. Pamiętaj, aby nie zakręcać mokrego lub wilgotnego pojemnika. W takich warunkach z łatwością mogą rozwinąć się szkodliwe dla naszych oczu i soczewek drobnoustroje.

Przenoszenie pojemnika

Dla zapewnienia prawidłowej higieny polecamy stosowanie jednego pojemnika na raz. Ułatwi to zachowanie go w czystości i codzienną pielęgnację. Jeśli zabieramy ze sobą pojemnik warto dodatkowo go zabezpieczyć: przenosić w etui lub  strunowym woreczku

Lifehacki:

  • Umieszczaj zawsze soczewkę z prawego oka w prawej komorze pojemnika (oznaczonej literą R) oraz soczewkę z lewego oka w lewej komorze (litera L).
  • Jeśli szybko chcesz osuszyć pojemnik – wytrzyj go bawełnianą, czystą i zupełnie suchą ściereczką.
  • Miej zawsze czyste ręce kiedy dotykasz pojemnika na soczewki, zagwarantuje to najlepszą higienę i ochronę dla Twoich soczewek.
Powiązane wpisy
Soczewki kontaktowe do komputera – które wybrać?

Soczewki kontaktowe do komputera – które wybrać?

Wielogodzinna praca z użyciem komputera, telefonu lub tabletu to codzienność…

Oczy pieką od soczewek – co robić?

Oczy pieką od soczewek – co robić?

Piekące oczy od soczewek? To problem, z którym boryka się…

Odwarstwienie siatkówki – co to jest i jak przebiega leczenie?

Odwarstwienie siatkówki – co to jest i jak przebiega leczenie?

Odwarstwienie siatkówki jest schorzeniem oka, w trakcie którego dochodzi do…

  1. Blikpol pisze:

    Wiele osób kompletnie nie zwraca uwagi na pojemnik na soczewki. Bardzo dobrze napisany artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter