
Soczewki kontaktowe do komputera – które wybrać?
Wielogodzinna praca z użyciem komputera, telefonu lub tabletu to codzienność…
Być może zadałeś sobie kiedyś pytanie, czym zastąpić płyn do soczewek? Możliwe, że kładłeś się wówczas późno spać i nie miałeś pod ręką preparatu do przechowania soczewek kontaktowych. W awaryjnych sytuacjach soczewki można przechowywać tylko i wyłącznie w jednym zamienniku. Czym on jest i dlaczego nie jest to woda – wyjaśniamy w artykule.
Każdy użytkownik soczewek dłuższego terminu wymiany wie, że wymagają one szczególnych środków higieny. Soczewki dwutygodniowe lub miesięczne do dziennego stosowania trzeba nie tylko zdejmować przed snem, ale także codziennie czyścić i przechowywać w płynie pielęgnacyjnym. Zdarzają się jednak sytuacje podbramkowe. Jedną z nich jest brak płynu do soczewek. Jeśli z jakiś powodów nam go zabraknie wykorzystajmy sterylną sól fizjologiczną. Pamiętajmy jednak, by nie czyścić nią soczewek – sól fizjologiczna utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności kontaktów, ale nie usuwa zgromadzonych na ich powierzchni osadów i zanieczyszczeń. Jak więc ją wykorzystać? Zanurz soczewki w soli fizjologicznej, pozostaw na kilka godzin (np. na noc), po czym wyjmij szkła z roztworu i umyj je profesjonalnym płynem pielęgnacyjnym.
UWAGA! Sól fizjologiczna sprawdzi się tylko w awaryjnych sytuacjach.
Nie wierz w opinie, że woda może zastąpić płyn do soczewek – to mit. Tak naprawdę szkła kontaktowe po kontakcie z H₂O tracą swoje właściwości. Co więcej, istnieje spore ryzyko, że obecne w wodzie chlor, minerały, cząsteczki metali czy mikroorganizmy uszkodzą soczewki i oczy. Wystarczy wspomnieć o występującym w H₂O pierwotniaku zwanym Acanthamoeba. Powoduje on trudne w leczeniu zapalenie rogówki, a w wielu przypadkach prowadzi nawet do utraty widzenia.
Obecnie na rynku dostępne są innowacyjne płyny wielofunkcyjne oraz preparaty na bazie nadtlenku wodoru. Stosuje się je w celu:
Płyny wielofunkcyjne służą do dezynfekowania, czyszczenia, przechowywania i płukania soczewek. W ich składzie znajdują się m.in.: środki dezynfekujące; substancje usuwające osady białkowe, lipidowe i inne zanieczyszczenia; środki buforujące utrzymujące odpowiednie pH płynu. Podobne zastosowanie mają płyny na bazie nadtlenku wodoru. Te ostatnie – z uwagi na brak konserwantów – są szczególnie polecane osobom o wrażliwych oczach.
Wielogodzinna praca z użyciem komputera, telefonu lub tabletu to codzienność…
Piekące oczy od soczewek? To problem, z którym boryka się…
Odwarstwienie siatkówki jest schorzeniem oka, w trakcie którego dochodzi do…
Dyskusja na temat tego wpisu