Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Czy soczewka może pęknąć?

30 października, 2019

Obawiasz się czy soczewka może pęknąć? Prawidłowo użytkowana i nieuszkodzona soczewka nie pęka sama z siebie. Istnieje natomiast kilka przyczyn, które powodują uszkodzenia struktury soczewki, a co za tym idzie – mogą powodować nawet jej pęknięcia. Takie sytuacje zdarzają się jednak bardzo rzadko. W przypadku soczewek kontaktowych mechaniczne uszkodzenia to sporadyczne nieprzyjemności. Jeśli jednak sytuacja dotyczy właśnie Ciebie spróbuj dociec przyczyn pęknięcia soczewki. Możliwe, że niechcący Ty sam ją uszkodziłeś.

Pamiętaj, żeby podczas użytkowania soczewek trzymać się kilku ważnych zasad.

Zwracaj uwagę na typ stosowanych soczewek  

Istnieje wiele odmian soczewek kontaktowych. Jedne posiadają budowę bardziej zaokrągloną, inne z kolei cechują się większą przepuszczalnością tlenu, jeszcze inne natomiast wykonane są z cieńszego materiału. Są oczywiście też takie, które łączą w sobie wszystkie wymienione cechy. Warto przy tym wiedzieć, że szczególną uwagę należy zwrócić na materiał, z którego skonstruowane są soczewki. To struktura soczewek kontaktowych stanowi miarę ich odporności na różnego rodzaju odkształcenia. Więcej na temat materiałów, z jakich wykonane są kontakty przeczytasz w artykule „Z czego powstają soczewki?”.

Zakładaj soczewki opuszkami palców

Soczewki zakładamy i zdejmujemy opuszkami palców – tylko i wyłącznie. Wykonane z delikatnego tworzywa kontakty należy bowiem traktować z należytą ostrożnością. Często zdarza się np. że soczewkowicze dotykają soczewki paznokciami – to duży błąd, który może doprowadzić do ich uszkodzenia. Aplikując szkła kontaktowe trzymaj się zatem kilku wytycznych:

  • umieść soczewkę na palcu wskazującym i rozchyl drugą ręką powieki – dolną powiekę podtrzymuj kciukiem, a górną palcem wskazującym;
  • spójrz w górę, po czym ulokuj szkło kontaktowe w dolnej części twardówki oka;
  • powoli zamknij powieki i zamrugaj kilka razy. Soczewka samodzielnie ułoży się w centralnej części oka.

Dokładny opis procesu zakładania i zdejmowania soczewek (wraz z krótkimi filmami instruktażowymi) znajdziesz na stronie naszego sklepu – Szkla.com.

Kontroluj poziom nawilżenia soczewek

Suche soczewki bardzo łatwo uszkodzić, dlatego pamiętaj o stosowaniu płynów do soczewek i kropli do oczu. Preparaty te sprawią, że Twoje kontakty będą odpowiednio nawilżone, a tym samym bardziej odporne na uszkodzenia i bezpieczne dla oczu. Niektórzy z nas mają bardziej podatne na wysuszanie oczy, dlatego tak ważna jest obserwacja i regularne zakrapianie oczu oraz wybór odpowiednio uwodnionych soczewek kontaktowych.

Dbaj, by pojemnik do przechowywania soczewek był całkowicie wypełniony płynem

Pojemnik do przechowywania soczewek kontaktowych powinien być po brzegi wypełniony płynem do soczewek. Jeśli tego nie dopilnujemy istnieje spore ryzyko, że kontakty przylgną do ścianek naczynia. Przywarcie soczewek do pojemnika może z kolei skutkować ich uszkodzeniem podczas wyjmowania. Natomiast jeśli fragment soczewki nie zostanie zanurzony w płynie – wysuszy się, a to z kolei skutkuje uszkodzeniem soczewki i niezdatnością do dalszego użytku.

Nie zakładaj uszkodzonej soczewki

O tej kwestii wspominamy na koniec, gdyż wydaje się najbardziej oczywista – nigdy nie noś uszkodzonej soczewki. Trzymanie się tej zasady jest szczególnie ważne, gdyż postrzępione krawędzie soczewek mogą porysować rogówkę – jedną z najważniejszych i najdelikatniejszych części ludzkiego oka. Ponadto nawet mikrouszkodzenia wpływają na nasz wzrok i jego zmęczenie podczas patrzenia przez soczewkę, do tego uszkodzenia te wpływają na kondycję samej soczewki. Uszkodzona powłoka soczewki kontaktowej nie jest już na tyle elastyczna oraz wytrzymała, zdecydowanie łatwiej wówczas o jej pęknięcie.

Czy soczewka może pęknąć?

Niestety tak. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wada soczewki nie jest wynikiem naszych działań. Jeśli wina leży po stronie producenta, pozostaje nam zareklamować produkt w sklepie, w którym go nabyliśmy.  Niezwykle ważne jest sprawdzenie soczewki przed jej założeniem oraz ocena prawidłowości widzenia tuż po założeniu. Jeśli cokolwiek jest nie tak, należy niezwłocznie zareklamować produkt.

Skontaktuj się z nami:
Dział Obsługi Klienta Szkla.com
e-mail: kontakt@szkla.com
Infolinia: 801 011 720 lub tel: (+48 12) 371 10 41

Powiązane wpisy
Soczewki kontaktowe do komputera – które wybrać?

Soczewki kontaktowe do komputera – które wybrać?

Wielogodzinna praca z użyciem komputera, telefonu lub tabletu to codzienność…

Oczy pieką od soczewek – co robić?

Oczy pieką od soczewek – co robić?

Piekące oczy od soczewek? To problem, z którym boryka się…

Odwarstwienie siatkówki – co to jest i jak przebiega leczenie?

Odwarstwienie siatkówki – co to jest i jak przebiega leczenie?

Odwarstwienie siatkówki jest schorzeniem oka, w trakcie którego dochodzi do…

Dyskusja na temat tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter