Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Grzechy „soczewkowiczów”, czyli czego NIE robić z soczewkami

18 września, 2018
Czego nie robić z soczewkami?

Użytkownicy soczewek muszą znać kilka istotnych szczegółów dotyczących noszenia szkieł. Najważniejsze zasady znajdziesz w poniższym artykule, wyjaśniamy także czego nie robić z soczewkami. Pamiętaj, że prawidłowe użytkowanie soczewek i ich odpowiednia pielęgnacja gwarantuje bezpieczeństwo Twoich oczu. Zadbaj o swój wzrok i komfort widzenia  – zadbaj o swoje soczewki.

  1.  Nie przechowuj soczewki w tym samym płynie drugi raz!

Pamiętaj, aby za każdym razem wkładać soczewkę do pojemnika napełnionego świeżym płynem. Płyn pielęgnacyjny i dezynfekujący do soczewek zużywa się i należy każdorazowo wlewać nową porcję płynu, aby zapewnić odpowiednią higienę długoterminowym soczewkom.

  1. Nie trzymaj soczewki paznokciami!

Wyciągając soczewkę z oryginalnego blistra lub pojemnika dotykaj jej wyłącznie opuszkami palców. Jeśli sprawia Ci to trudność – sięgnij po specjalną pęsetę. Jest poręczna, wykonana ze specjalnego materiału, który nie uszkodzi powierzchni soczewki. Paznokcie mogą porysować soczewkę lub oderwać jej część (szczególnie w przypadku bardzo delikatnych soczewek). Każda uszkodzona soczewka nie powinna być dłużej stosowana.

  1. Nie przedłużaj noszenia soczewki!

Bardzo często słyszymy o przedłużonym noszeniu soczewki, co jest bardzo złą praktyką wśród soczewkowiczów. Producent każdych soczewek podaje czas noszenia danej soczewki i tego terminu należy bezwzględnie przestrzegać. Jeśli soczewka jest przeznaczona do dziennego użytku, w trybie 12 godzinnym nie powinniśmy stosować jej dłużej. Jeśli wymaga tego sytuacja, np. noc sylwestrowa – koniecznie załóż nową soczewkę. Przestrzeganie prawidłowego terminu wymiany gwarantuje Ci bezpieczeństwo dla Twojego wzroku. Soczewki dłuższego terminu wymiany np. dwutygodniowe są do noszenia przez 2 tygodnie, nie dłużej. Oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej higieny.

  1. Nie myj soczewki w wodzie!

Soczewki należy myć wyłącznie płynami do tego przeznaczonymi. Woda nie zawiera odpowiednich właściwości, aby zdezynfekować soczewkę oraz zapewnić jej odpowiednie nawilżenie. Może natomiast zarysować jej powierzchnię i poważnie ją uszkodzić. Soczewki, które miały kontakt z wodą (butelkowaną, z kranu lub z basenu) powinny zostać wyrzucone.

  1. Nie zasypiaj w soczewkach!

W tradycyjnych soczewkach nie można spać, ani drzemać – choćby przez 10 minut. Poprzez zamknięte powieki do naszych oczu dociera mniej tlenu. Soczewki przepuszczają odpowiednią ilość tlenu w momencie kiedy oczy są otwarte. Dlatego, aby uniknąć podrażnienia oczu i poważniejszych dolegliwości – zdejmij soczewki przed spaniem i przed drzemką. Jeśli potrzebujesz drzemki w ciągu dnia, lub jedziesz w daleką podróż pociągiem – załóż soczewki o przedłużonym trybie noszenia. Soczewki te zostały zaprojektowane w ten sposób, aby przepuszczać jak największą ilość tlenu. W nich podczas snu Twoim oczom nic nie grozi.

Joanna
Powiązane wpisy
Ochrona wzroku zimą

Ochrona wzroku zimą

Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

Bóle głowy z zaburzeniami wzroku

Bóle głowy i współwystępujące zaburzenia wzroku nazywamy migreną z aurą.…

Czy soczewka może pęknąć?

Czy soczewka może pęknąć?

Jeśli obawiasz się czy soczewka może pęknąć, śpieszymy z pozytywną…

Dyskusja na temat tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter