Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

12 marca, 2020
cyfrowe zmęczenie wzroku

Smartfony, tablety, laptopy czy telewizory – wszystko to jest wielkim ułatwieniem życia, jednak jednocześnie obciążeniem dla naszych oczu. Gdy zbyt długo użytkujemy niektóre z tych urządzeń lub nawet wszystkie w ciągu jednego dnia, nasze oczy odczuwają dyskomfort. Cyfrowe zmęczenie wzroku to coś, czego na pewno kiedyś doświadczyliście.

Codziennie spędzamy kilka godzin przed ekranami urządzeń cyfrowych. To poważne zagrożenie zwłaszcza dla osób pracujących przed komputerem. Nasze oczy męczą się szybciej, pod koniec dnia pieką i czasami mamy zamazany obraz przed oczami.

Jakie są pozostałe objawy cyfrowego zmęczenia wzroku?

Wbrew pozorom nie jest to jedynie zmęczenie oczu. Dlatego jest to tak ważny problem. Objawy, jakie mogą wystąpić to między innymi:

  • Bóle głowy,
  • Niewyraźny, jakby rozmyty obraz,
  • Uczucie suchego oka,
  • Bóle w okolicach szyi, ramion oraz pleców.
Skąd bierze się to zjawisko?

Cyfrowe zmęczenie wzroku spowodowane jest przez wiele czynników. Niektóre z nich są oczywiste, jednak inne nie są tak proste do zdiagnozowania. Do przyczyn zaliczamy zatem:

Zbyt mała intensywność mrugania – zamiast mrugać około 18 razy na minutę, przez patrzenie w ekran mrugamy znacznie rzadziej. Prowadzi  to do przerywania filmu łzowego, wysuszania oka, a  w konsekwencji  do swędzenia i pieczenia oka.

Przyjmujemy złą postawę podczas używania urządzeń cyfrowych – pracując przed monitorem wiele godzin dziennie, garbimy się, obciążając kręgosłup, szyję oraz głowę. To właśnie dlatego oprócz dyskomfortu odczuwanego w oczach, odczuwamy również bóle pleców i okolic szyi.

Niedostateczne oświetlenie – gdy długotrwale używamy urządzeń cyfrowych i patrzymy na ekran w niedostatecznym oświetleniu, odczuwamy to po chwili poprzez szczypanie czy problem ze skupieniem wzroku.

Kto jest szczególnie narażony na ten problem?

Jak napisaliśmy wyżej – szczególnie osoby, które pracują z  komputerem i innymi urządzeniami cyfrowymi – np. laptopem, tabletem a nawet takie, które dużo czasu spędzają przed smartfonem. Jeśli chcesz przekonać się, czy jesteś narażony/-a na objawy cyfrowego zmęczenia wzroku, zrób test tutaj: [link do testu online]

Patrząc codziennie długo w ekran monitorów, musimy pamiętać o ochronie naszego wzroku. Cyfrowe zmęczenie wzroku dotyka zazwyczaj osoby młode, które spędzają dużo czasu przez ekranami urządzeń cyfrowych. Dlatego bardzo ważne jest, aby chronić swoje oczy.

Można to robić stosując  specjalne soczewki kontaktowe Biofinity Energys firmy CooperVision, przeznaczone dla osób żyjących w cyfrowym świecie.

W naszym sklepie mamy dla Was specjalny rabat aż 20 zł na soczewki Biofinity Energys wpisując kod „ENERGYS”. Możesz również skorzystać z promocji cashback – kupując max. 8 opakowań soczewek Biofinity Energys w ciągu 13 mies. możesz uzyskać aż 100 PLN premii zwrotem na Twoje konto bankowe – szczegóły tutaj.

Aby dowiedzieć się więcej o cyfrowym zmęczeniu wzroku, kliknij tutaj.

Paulina
Powiązane wpisy
Ochrona wzroku zimą

Ochrona wzroku zimą

Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

Soczewki przyszłości

Soczewki przyszłości

Kończy się rok 2019, wchodzimy w kolejną dekadę XXI wieku,…

Soczewki kontaktowe do biura

Soczewki kontaktowe do biura

Ich zadaniem jest ochrona wzroku przed szkodliwym promieniowaniem emitowanym przez…

Dyskusja na temat tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter