Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

12 marca, 2020
cyfrowe zmęczenie wzroku

Smartfony, tablety, laptopy czy telewizory – wszystko to jest wielkim ułatwieniem życia, ale jednocześnie obciążeniem dla naszych oczu. Gdy zbyt długo korzystamy z tych urządzeń w ciągu jednego dnia, to nasze oczy odczuwają dyskomfort. Cyfrowe zmęczenie wzroku to coś, czego na pewno kiedyś doświadczyliście. To poważne zagrożenie zwłaszcza dla osób pracujących przed komputerem. Nasze oczy męczą się szybciej, pod koniec dnia pieką, czemu towarzyszy także zamazany obraz przed oczami.

Jakie są pozostałe objawy cyfrowego zmęczenia wzroku?

Wbrew pozorom nie jest to jedynie zmęczenie oczu. Dlatego jest to tak ważny problem. Objawy, jakie mogą wystąpić to między innymi:

 • Bóle głowy,
 • Niewyraźny, jakby rozmyty obraz,
 • Uczucie suchego oka,
 • Bóle w okolicach szyi, ramion oraz pleców.
Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

Cyfrowe zmęczenie wzroku spowodowane jest przez wiele czynników. Niektóre z nich są oczywiste, jednak inne nie są tak proste do zdiagnozowania. Do przyczyn zaliczamy zatem:

 • Zbyt małą intensywność mrugania – zamiast mrugać około 18 razy na minutę, porzez patrzenie w ekran mrugamy znacznie rzadziej. Prowadzi to do przerywania filmu łzowego, wysuszania oka, a w konsekwencji do swędzenia i pieczenia oka.
 • Przyjmowanie złej postawy podczas używania urządzeń cyfrowych – pracując przed monitorem wiele godzin dziennie, garbimy się, obciążając kręgosłup, szyję oraz głowę. To właśnie dlatego oprócz dyskomfortu odczuwanego w oczach, odczuwamy również bóle pleców i okolic szyi.
 • Niedostateczne oświetlenie – gdy długotrwale używamy urządzeń cyfrowych i patrzymy na ekran w niedostatecznym oświetleniu, odczuwane jest szczypanie oczu oraz problemy ze skupieniem wzroku.

Kto jest szczególnie narażony na problem cyfrowego zmęczenia wzroku?

Problem ten dotyczy szczególnie osób, które pracują z komputerami i innymi urządzeniami cyfrowymi – laptopami i tabletami – a nawet takie, spędzające dużo czasu przed smartfonami, dlatego też cyfrowe zmęczenie wzroku dotyka zazwyczaj osoby młode. Patrząc codziennie długo w ekran monitorów, musimy pamiętać o ochronie wzroku. Można to robić stosując specjalne soczewki kontaktowe Biofinity Energys firmy CooperVision, przeznaczone dla osób żyjących w cyfrowym świecie. W naszym sklepie mamy dla Was specjalny rabat – 20 zł na soczewki Biofinity Energys wpisując kod „ENERGYS”. Aby dowiedzieć się więcej o cyfrowym zmęczeniu wzroku i o soczewkach Biofinity Energys, kliknij kliknij tutaj.

Paulina
  Powiązane wpisy
  Ochrona wzroku zimą

  Ochrona wzroku zimą

  Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

  Soczewki przyszłości

  Soczewki przyszłości

  Kończy się rok 2019, wchodzimy w kolejną dekadę XXI wieku,…

  Soczewki kontaktowe do biura

  Soczewki kontaktowe do biura

  Ich zadaniem jest ochrona wzroku przed szkodliwym promieniowaniem emitowanym przez…

  Dyskusja na temat tego wpisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter