Oficjalny blog – Szkla.com – Największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.

Menu & Szukaj

Bezpieczny wzrok przed komputerem

30 czerwca, 2015
bezpieczny wzrok przed komputerem

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez komputerów. Każdego dnia; w szkole, w pracy, czy domu spędzamy mnóstwo czasu przed monitorem.

Nasz wzrok narażony jest na zmęczenie, którego rezultatem może być pieczenie, łzawienie, a czasem nawet ból. Są również przypadki powstawania schorzeń oczu. Nasz narząd wzroku wymaga wyjątkowego traktowania. Jeśli nie mamy możliwości zmniejszenia ilości godzin spędzanych przed komputerem, to powinniśmy zapewnić komfort naszym oczom w inny sposób.

Nieodłącznym elementem kuracji dla oczu podczas długich godzin spędzanych przed monitorem są krótkie przerwy. Raz na godzinę powinniśmy dać odpocząć naszym oczom, wykonując proste ćwiczenia.

Kilka ćwiczeń oczu:

  • Popatrz przez kilka sekund na odległe od siebie przedmioty, a następnie na obiekt znajdujący się w pobliżu. Czynność należy powtórzyć kilka razy;
  • Jeśli masz taką możliwość, podejdź do okna i popatrz na zieleń, ponieważ ten kolor wpływa łagodząco na nasz wzrok;
  • Zakreślaj oczami ósemki oraz wielkie koła nie poruszając głową;
  • W wolnych chwilach zażyj ruchu na świeżym powietrzu, gdyż dzięki temu dotlenisz swój narząd wzroku

Nawilżanie oczu

Podczas pracy przed komputerem częstotliwość mrugania oczami znacznie się obniża, co powoduje wysychanie spojówki i rogówki. W takiej sytuacji zawsze dobrze jest mieć w pobliżu nawilżające krople do oczu. Dzięki nim zapewnimy naszym oczom odpowiedni poziom nawilżenia, co przyniesie nam znaczną ulgę. Warto także przemyśleć kwestię zaopatrzenia się w okulary z powłoką antyrefleksową, które zapewniają poprawę ostrości oraz kontrastu widzenia. Należy jednak przy tym pamiętać, że muszą one być dobierane indywidualnie, z uwzględnieniem kilku ważnych czynników, takich jak np.: wiek, warunki pracy, czy refrakcja oka.

Kolejnym elementem kuracji jest picie dużej ilości wody, dzięki czemu nawilżymy nasze oczy i zapobiegniemy ich pieczeniu. Ponadto powinniśmy urozmaicić naszą dietę w produkty bogate w witaminę A, beta-karoten i luteinę.

Warunki dobre dla oczu

Należy postarać się o to, aby w pomieszczeniu, w którym przebywamy, powietrze nie było suche. Wskazane jest więc częste wietrzenie, a w okresie jesienno- zimowym dobrze jest zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.

Długotrwała praca przed komputerem wymaga również wizyty u okulisty raz na pół roku, aby sprawdzić kondycję naszych oczu. W przypadku pogorszenia wzroku, należy jak najszybciej zacząć używać odpowiednich szkieł do korygowania wady.

Powiązane wpisy
Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

Smartfony, tablety, laptopy czy telewizory – wszystko to jest wielkim…

Ochrona wzroku zimą

Ochrona wzroku zimą

Jak dbać o oczy i soczewki w czasie zimy? Nie…

Soczewki przyszłości

Soczewki przyszłości

Kończy się rok 2019, wchodzimy w kolejną dekadę XXI wieku,…

Dyskusja na temat tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter